blahut 01jpg

Na prítomnosti je príjemná činnosť, na budúcnosti nádej a na minulosti spomienky. Zaujímavé, prinajmenšom pozoruhodné konštatovanie. Na tejto skutočnosti nič nemení, že ho ako prvý vyslovil známy filozof staroveku, Aristoteles.

Keď sme sa na túto tému rozprávali s Milošom Blahútom, rodákom z Liptovskej Kokavy, dedinky pri Liptovskom Hrádku, povedal aj toto:

"Nedávno som sa zúčastnil osláv 60 ročnice folklórneho súboru Šarišan. Spomienky sú pre mňa jediným rajom, z ktorého ma nemôže nikto vyhnať. Keď sa povie Šarišan, nejeden si predstaví nádherné folkloristky a živú temperamentnú hudbu s oku lahodiacou choreografiou či nádherné a nenapodobniteľné interpretačné schopnosti speváčok a spevákov ľudového spevu. Aj tak pre mňa vyzerá folklórne teleso zo srdca Šariša, v ktorm som okrem Podduklianskeho umeleckého súboru s láskou pôsobil. Folklóru som upísal celý svoj život. Je krásne a prirodzené na tie roky spomínať." 

Slovo dalo dve, k debate sa pripojila aj z minulosti známa sólistka Podduklianskeho umeleckého súboru z Prešova, Elenka Pastoráková a tak sa zrodil seriál, ktorý máte možnosť začať na tomto mieste práve zásluhou bývalého skvelého tanečníka, choreografa a speváka, Miloša Blahúta, na internetovom portále Športlandia.sk čítať. Jeho spomienky na život s folklórom a pri folklóre budeme uverejňovať na pokračovanie.

redakcia Športlandia.sk

Popis k titulnej fotografii:
Miloš Blahut v kruhu svojich bývalých kolegýň z ľudových súborov PUĽS a Šarišan.
Foto: archív M. Blahuta