cigansky diabli

V Slovenskej republike nie je veľa futbalistov, ktorí pôsobili vo významných ligách a významných kluboch Európy a pritom patrili k špilmachrom svojich reprezentačných mužstiev. Ľubomír Moravčík a Vratislav Greško k takým rozhodne patria, ale iba jediný - Vratislav Greško orientoval svoje pofutbalové aktivity aj do historického odkazu bohatej a hodnotovo vzácnej slovenskej kultúry. Kde inde než tam, odkiaľ vycestoval za svetovým futbalom na veľké, svetové futbalové javiská. To malé, keď chátralo, sa rozhodol pre rodný Tajov zachrániť. A tak je dnes Divadlo u Greškov vzácnym multifunkčným priestorom pre organizovanie divadelných predstavení a filmovej projekcie. Spoločenské, alebo kabaretné usporiadanie hľadiska je ideálnym miestom pre verejné alebo súkromné kultúrno-spoločenské akcie, či školenia.

Divadlo u Greškov je programový projekt pre využitie kultúrneho priestoru. Primárne je zameraný pre účinkovanie skupín ochotníckeho divadla. Chceli by ponechať naivno-jednoduchú, ale o to ľudskejšiu tvár podujatí v spojení s priestorom Divadla u Greškov. Cieľom projektu je zostaviť pravidelný program s produkciou divadelných - ochotníckych predstavení. Pre širší záber návštevníkov pripravujú aj tematické filmové produkcie krátkeho ale aj celovečerného filmu. Milovníkom športu ulahodia pripravované projekcie športových zápasov. Dokonalý zážitok dotvára bar a minútkové občerstvenie, môžu sa dozvedieť tí, ktorí Divadlo u Greškov zatiaľ nenavštívili. Tí, ktorí tam boli nedávno, keď v divadle vystupovali Ernest Šarközi - Silvia Šarközi - Štefan Banyák - Emil Hasala - Zoltán Grunza - Jozef Farkaš - Robert Fehér, alebo ak chcete Cigánski diabli, v zahraničí známi aj pod názvom Gypsy Devils, obdivovali nie len klasickú hudbu v ich podaní obohatenú o prvky muziky cigánskej či folklórnej hudby, ale aj o jazz, etno, flamenco a mnoho ďalších. Mohli sa presvedčiť ako jednotlivci v celku dokážu využívať pre krásu, pokoj, zábavu vlastné virtuózne aranžmány a prvky. Pretavenie rôznych štýlov im prinieslo úspech na koncertných pódiách vo viac ako 35 krajinách sveta, na piatich kontinentoch.

Okrem iného účinkovali v koncertných halách Berlínska filharmónia, Komische Oper – Berlín, Kozerthaus – Berlín, Royal Opera House v Londýne, Hans Max Saal – Mníchov, Smetanova síň – Praha, Konzert und Kongressaal – Luzern, Concert Hall – Melbourne, Goldener Saal-Musikverein – Viedeň, Is Sanat Hall – Istanbul, Palác Kultúry – Novosibirsk, EXPO 2008 Zaragoza, EXPO 2010 Shanghai. Slovensko reprezentovali aj na olympijských hrách: Zimných olympijských hrách 2010 v kanadskom Vancouveri a Letných olympijských hrách 2012 v anglickom Londýne.

Vratislava Greška jeho vtedajší klub, Inter Bratislava, na LOH do austrálskeho Sydney neuvoľnil. Jeho futbalové majstrovstvo potrebovali tréneri pre kvalifikačné zápasy seniorskej reprezentácie na MS a Inter Bratislava pre súboje v Lige majstrov. Názvy krajín a štadiónov, na ktorých tento odchovanec banskobystrickej futbalovej Dukly hral, uvádzať tentoraz ani len íverovite nebudeme. Radšej vyzdvihneme jeho serióznu prípravu na každé spolukomentovanie významných futbalových zápasov v RTVS, jeho funkčné vyjadrovanie sa ľubozvučnou slovenčinou i celkovú profesionalitu, ktorú si doniesol pri futbalovom návrate späť na rodné Slovensko. Už dávnejšie sa dobre čítali jeho slová: " Do nákupu divadla som investoval, pretože chátralo a Tajov je rodiskom významného slovenského spisovateľa a básnika Jozefa Gregora Tajovského." Vo futbalovom svete zrejme objavil, zažil, precítil, "ochutnal" úžasné dobro dedovizne. Jej nikde právnicky nepodchytený a v žiadnom zákone neobsiahnutý odkaz: Vďaka chorobe poznáme hodnotu zdravia, vďaka zlu hodnotu dobra, vďaka hladu sýtosť, vďaka únave pokoj a vďaka kultúrnym hodnotám poklady životov generácií. Preto nám všetkým ponúkol spôsob, ako každý môžeme vlastný vnútorný svet pretaviť vo veľký poklad životov generácií. V prvom rade treba chcieť a potom začať každý od seba samého. Ten postoj k pokladom životov generácií sa vždy odvíja od hodnoty našej vlastnej človečiny a skutočnej pravdy k sebe samému.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Cigánski diabli v Tajove skvele zabávali, ale ponúkali veľa aj zo školy skutočného bohatstva života.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com