ziacka chodecka liga

Žiacka chodecká liga píše v Slovenskej republike už XI. ročník svojej histórie. Zvlášť vstupom Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica do projektu získala nie len na mediálnej popularite, ale hlavne na stupňovaní kvality športového nárastu každého organizovaného kola. Krásne banery, široký zástoj kvalitných organizátorov, účasť významných športových i spoločenských činovníkov, držiteľov olympijských medailových umiestnení zo samotnej atletickej chôdze, ale aj iných druhov športu, medailistov z MS a ME zvyšujú z kola na kolo atraktivitu podujatia, ktoré dostáva čoraz väčší priestor aj v médiách. TV Hronka, Svet športu, noviny Priekopník, ale najnovšie aj internetový portál Športlandia.sk sa rozhodli pravidelne mediálne túto súťaž podporovať a tým aj verejne zviditeľňovať.

Spomínaná Športlandia.sk posadila do svojho Horúceho kresla po skončení III. kola XI. ročníka Žiackej chodeckej ligy predsedníčku Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica, pani Eriku Karovú. Prvá otázka pre ňu znela:

Nebáli ste sa ísť do projektu vo chvíli, keď váš Športový klub BCF Dukla Banská Bystrica prakticky iba prichádzal na mapu slovenského športu?

Slávnejší ľudia povedali, že múdrosť neznáša pochybnosti, ľudskosť neznáša obavy a odvaha neznáša strach. Keď sme prichádzali s tým, že naša organizácia prostredníctvom Občianskeho združenia BCF začne pôsobiť aj v oblasti podpory športu, mali sme premyslenú koncepciu spolupráce so špičkovými trénermi v tých športových disciplínach, ktorým sme sa chceli v našom Športovom klube BCF Dukla venovať. Mám na mysli nielen trénera olympijského víťaza v atletickej chôdzi Juraja Benčíka, známeho najmä tým, že jeho kumšt a tréningová rehoľa v spolupráci so svetoznámym chodcom Jožkom Pribilincom vyústila v Soule v zisk zlatej olympijskej medaily, ale on podľa nás skvele, na odbornej úrovni pripravoval dosť dlhý čas aj nášho ďalšieho olympijského víťaza v atletickej chôdzi Mateja Tótha a viacerých iných medailistov z MS, ME a dalších významných súťaží. Podarilo sa nám do procesu športovo - výchovného v oblasti práce s deťmi zaangažovať napríklad psychologičku, dnes našu slovenskú jednotku v šerme fleuretom Luciu Kršňákovú, vo svete športu, hlavne biatlonu známu medailistku z MS Martinu Halinárovú, dnes úspešnú trénerku mládeže aj v samotnom VŠC Dukla Banská Bystrica a viacerých mladých, ambicióznych, ale vzdelaných ľudí. Podarilo sa nám nadviazať neformálnu spoluprácu s VŠC Dukla Banská Bystrica čo sa odzrkadľuje aj tým, že našich podujatí sa zúčastňujú jej významné športové osobnosti. Myslím si, už toto boli dostatočné záruky, že strach z kvality práce trénerskej či organizátorskej neprichádzal do úvahy. Naviac, ak mnohí spomenutí i nespomenutí sú stelesnením charizmatických prístupov pomoci iným, hlavne deťom a sú zároveň aj nositeľmi ľudskosti.

Také slová sa, pani predsedníčka, dobre počúvajú. Na čo kladiete najväčší dôraz v práci činnosti Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Každý na ten úsek práce, za ktorý zodpovedá a v ktorom sa rozhodol prezentovať tú svoju múdrosť, ľudskosť či odvahu robiť v spojitosti športu a detí po trase dieťa - rodič - tréner - športový funkcionár - škola - klub - ekonomický partner tak, aby prichádzali pozitívne výsledky.

Odpoveď veľmi zaujímavá, obsahovo hodnotná, ale náš čitateľ bude isto čakať aj jej štatistické vyjadrenia či ďalšie konkrétnejšie hodnoty....

Beriem aj takú otázku. Odpoviem protiotázkou? Všimli ste si dnes, že sme tu mali na podujatí napríklad v úlohe rozhodcov okrem iných, trebárs, bývalého reprezentanta Slovenskej republiky, niekoľkonásobného majstra Slovenska v atletickej chôdzi na 50 km, nášho bývalého olympionika Miloša Bátovského? Alebo ste si všimli, že tu bol akčný zakladateľ známych chodeckých pretekov v Borskom Mikuláši, slovenský športový historik Miroslav Hazucha aj so svojimi úspešnými odchovancami, ktorí tiež získavali v atletickej chôdzi športové vavríny? Nakoniec, iste vám nemohlo ujsť, videli ste tiež veľa rozžiarených tvárí malých detí ako vonkajší prejav radosti zo športu, ktorému upísali svoje ranné detstvo. Mnohé by som ešte mohla menovať čo by naplnilo vašu zvedavosť z prezentovalo oblasti kvality našej práce, ktorá sa možno mnohým máli, ale znova sa pýtam: Tí ktorí sú nespokojní a za takou prácou hľadajú všetko iné, len nie poctivú robotu a ochotu robiť niečo užitočné pre spokojnosť druhých, neposkytnú verejný dlhodobejší odpočet svojich pozitív vo fungovaní v tomto dnešnom zložitom svete aj na úseku práce s deťmi v oblasti športu či v iných obdobných aktivitách, by nemali ísť sedieť do vášho Horúceho kresla a odpovedať na vaše otázky?...

Nie. Nemohli by sme oceniť verejne, že hovoria to, čo si myslia, oni si, totiž, nemyslia to, čo hovoria a potom z toho vyplýva, že vlastne ani nechcú aby sa ich reč zhodovala so živortom...

Zaujímavé konštatovanie. Ja si ho dovolím ešte doplniť. Dobre bude vždy , ak skutky v praxi bodú odrazom povedaného, mysleného. To často na mnohých úsekoch dnešného života chýba. A aby bol váš čitateľ po skončení III. kola Žiackej chodeckej ligy ešte spokojnejší s napísaným ponúkam aj konkrétne výsledky III. kola v jednotlivých kategóriách.

Ďakujem za vaše odpovede. Umiestnenia na prvých troch miestach z každej kategórie prinesieme v najbližších dňoch vrátane fotoreportáže z priebehu III. kola Žiackej chodeckej ligy, o ktorej bola vašou zásluhou zaujímavá debata.

Za rozhovor poďakoval Lev Starew

Popis k fotografii:
Tak to vyzeralo na štarte jednej disciplíny počas III. kola Žiackej chodeckej ligy, ktoré sa uskutočnilo v priestoroch Športovej haly Športového gymnázia v Banskej Bystrici.
Foto: Erika Karová

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com