futbal 2 liga

Futbalové dozrievanie mestskej druholigovej Dukly Banská Bystrica potrebuje trpezlivosť, ale čím ďalej tým viac, hlavne na domácom štadióne, predovšetkým bodovú ostražitosť. Prikazuje to bodová matematika, herný potenciál s ktorým MFK Dukla vstúpila do jarnej odvety a hlavne i počtovanie tých druhých.

Čo z toho, že napríklad v dnešnom 22. kole futbalisti v červeno – bielom oblečení tvrdili počas I. polčasu s bratislavským Interom futbalovú muziku, keď ani z najvyloženejších situácií nedokázali dať gól a keďže Inter pôsobil hlavne v útočnej fáze takmer bezzubo, skončil polčas bez gólov. Viacerí diváci na tribúne tvrdili, že v tom druhom bude MFK Dukla gólovo aktívnejšia ako slabý súper, čo zďaleka nebola pravda.

Žlto – čierni mali vo svojom hernom zoskupení predsa len o niečo rýchlejšie typy futbalistov, začali hrať na brejky a keďže po jednom takom faulovala obrana domácich útočiaceho hráča hostí, bol z toho trestný kop spoza šestnástky a prvá strela, ktorá mala ohroziť bránu domáceho Krejčího. Keď obrana Dukly zlyhala pri jednom z ďalších útokov Interu, bol z toho rohový kop a po ňom ako sa to hráčom MFK Dukly často stáva, prišiel center do šestnástky a pohotový Emil Hamadej, z vnútra pokutového územia nikým nekrytý pohotovo skóroval.

Hráčov Dukly bolo v šestnástke dosť, ale pasívne sa prizerajúcich na strieľajúceho protihráča. Hodiny ukazovali 58. minútu a na ukazovateli skóre svietilo 0:1. O štyri minúty Inter znova unikol pomalej a staticky hrajúcej obrane MFK Dukla, lenže skvelý Adam Krejčí zázračne čaroval takmer na bránkovej čiare. Hosťujúci Charmi Ekangamene ho naviac pri skvelom zákroku fauloval, dostal druhú žltú kartu a po červenej sa porúčal z ihriska.

Domáce mužstvo sa hotovalo vyrovnať, ale tak to už býva, čím človek chce urobiť s loptou väčšie zázraky, tým ho to malé guľaté čudo menej poslúcha. Ak k tomu pripočítame už tradične zlú hraciu plochu a od úvodnej štvrťhodiny na ihrisku chýbajúcich dvoch zranených kľúčových hráčov základnej zostavy Dukly – S. Saviča a B. Vaščáka, nervozity pribúdalo čoraz viac. Pribúdalo veľa nepresností, zo strany Interu aj zámerného zdržovania hry, ale futbalovej krásy bolo čoraz menej.

Bežali posledné sekundy zápasu keď loptu po krídle potiahol zľava k súperovej šestnástke Róbert Polievka, presne zacentroval a ťažkotonážny Lukáš Laksik hlavou predsa len rozvlnil sieť dobre chytajúceho Libora Hrdličku, aby sa nakoniec rozišli súperi zmierlivou remízou.

Už cestou z tribúny diváci krútili hlavami keď sa dozvedeli, že o záchranu bojujúce Lipany doma prehrali s topiacou sa Lokomotívou Košice 0:1 a do záchranárskych prác namočený až po uši 1. FC Tatran Prešov pokoril FC Šamorín na stadióne v Stropkove, kde má domové právo 2:0. Keďže FC Petržalka už včera doma hrala nerozhodne so zostupom ohrozeným Trebišovom 0:0 a Bardejov stratil bod po góle v záverečných minútach s Tatranom L. Mikuláš , keď mohol v tej poslednej dostať aj druhý gól, aby nakoniec zaknihoval konečný výsledok 1:1, tabuľka na dne je ešte viac zauzlená. Posledné Lipany v nej majú 21 bodov, predposledný Slavoj Trebišov pre horšie skóre má 23 bodov, rovnako ako tretí od konca 1. FC Tatran Prešov. Veľmi blízko pod červenú čiaru zostupu sú hneď 3 ďalšie mužstvá, ktoré získali po 24 bodov – Najnižšie pre najhoršie skóre je na +3. mieste Slavoj Trebišov, dvanásta priečka patrí Interu Bratislava a 11. Miesto Partizánu Bardejov. Nad nimi je desiaty MFK Dukla Banská Bystrica so ziskom 27 bodov. Ten istý bodový zisk má aj 9. v tabuľke Šamorín a ôsma rezerva extraligovej Žiliny má 28 bodov. Do zostupovej priepasti sú namočení už aj hráči FC Petržalka, ktorí získali zatiaľ 31 bodov, ale najbližší zápas hrajú v Liptovskom Mikuláši a ten stráca na vedúci celok súťaže FK Pohronie len 6 bodov, rovnako ako druhá v tabuľke Skalica. Dokonca nad postupom môžu stále uvažovať ešte aj v Poprade, lebo doposiaľ získali už 39 bodov.

V ďalšom kole sa stretnú: FK Pohronie – MFK Dukla Banská Bystrica, Partizán Bardejov – ŠK Odeva Lipany, Tatran L. Mikuláš – FC Petržalka, Inter Bratislava – Tatran Prešov, FC Šamorín – MFK Skalica, Slavoj Trebišov – Dubnica nad Váhom, MŠK Žilina „B“ – Lokomotíva Košice a KFC Komárno – FK Poprad. Keďže prekvapenia v súťaži pribúdajú ako na bežiacom páse, tabuľka po budúcom víkende môže napovedať celkom iným záverečným bodovým počtom.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Wilwéber sa zo záložného zoskupenia MFK Dukla snažil asi najviac. Veľa nabehal, pokúšal sa o streľbu, ale k jeho tradičnej, tvrdej, ďalekonosnej sa v stretnutí MFK Dukla – Inter Bratislava nedopracoval.