futbal 2 liga

Na stránkach www.sportlandia.sk patríme publicistikou medzi tých, ktorí tvrdia, že ak niečo úžasne chýba slovenskému športu, sú to v prvom rade kvalitní tréneri. Často aj na reprezentačnej úrovni. O ich práci sa tak prostredníctvom odbornej verejnosti, ale i v rámci hodnotenia priebežných dlhodobých súťaží či systémovej prípravy a konkrétnej výchovy v rámci toho – ktorého športu až na malé výnimky takmer nepublikuje nič a ak sa z času na čas raz niečo aj v médiách objaví, chýba argumentácia cez výsledky z hľadiska kvality európskeho či svetového diania a u nás v tom- ktorom športe. Máme k dispozícii argumenty a môžeme uvádzať dosť konkrétnych príkladov z rôznych druhov športu, futbal nevynímajúc. Tak na dorasteneckej úrovni ako i prostredníctvom seniorských súťaží.

Keďže sa najvyššej seniorskej súťaži futbalistov v internetovom magazíne Športlandia.sk systematicky nevenujeme, teší nás, že o II. lige vo futbalovom ročníku 2018 /2019 môžeme písať mnohé superlatívy. Aj z trénerských lavičiek. Pre nás je kvalitný tréner ten, ktorý má dosť dôkazov o tom, že pre vrcholový šport vypiplal svojou odbornou pedagogicko- teoreticko – praktickou prácou talenty, ktoré neskôr obstáli so cťou nielen medzi seniormi v tom ktorom športe, ale už medzi žiakmi a prostredníctvom svojej tréningovo – výchovnej prípravy pre šport v dospelosti pripravili také osobnosti, z ktorých podaktoré dozreli až na medailové umiestnenia na najvyšších kolbištiach športu vo svete. Takých však veľa v našej vlasti nemáme, ale teší nás, že existujú a aj v II. lige futbalu kde sa ukazujú ich nástupcovia. Veľká škoda, že menej je ich v práci s deťmi, u dorastencov, než u dospelých. Prečo?
Mnohí futbalovo kvalitní majú úžasné medzery v osobnostnom formovaní jedinca, aby ten bol svojimi výkonmi prínosom po športovej, ale i ľudskej stránke pre danú súťaž a aby si v prípade futbalistu napríklad už ako dorastenec svoj štart čo len v druholigovom seniorskom drese futbalistov zaslúžil. Aby kvalitným ťahom mladý futbalista lákal diváka na štadión a ponúkal mu talentom a hráčskou i ľudskou vyspelosťou kvalitnú zábavu. O reprezentácii už ani nehovoriac. Preto nás teší, že v MFK Dukla Banská Bystrica sa takou prácou prezentuje napríklad Stanislav Varga, v Dubnici nad Váhom Peter Gergely a už dlhší čas v FK Pohronie aj Rastislav Urgela. Čo je veľmi zaujímavé, ani jeden z tých troch spomenutých počas zápasov nenadáva na rozhodcov, nerobí teatrálne scény na lavičke, výstrelmi vlastných emócií neškodí svojmu kolektívu.

Prečo to píšeme práve teraz? Dnes dopoludnia t. j. 12 mája hrali v Žiline kolektívy MFK Žilina „B“ – FK Pohronie dôležitý zápas o body v II. futbalovej lige. FK Pohronie podľahlo v tomto zápase, prvoligistami vyšperkovanej rezerve extraligovej Žiliny počínajúc brankárom Volešákom, cez špilmachra Pečovského s kapitánskou páskou na rukáve hrajúceho na veľkom priestore v zálohe a končiac napríklad strelcom jedného z dôležitých gólov Balajom Už od 7. minúty hralo FK Pohronie bez vylúčeného Dávida Kondrlíka, ktorého vylúčil rozhodca Andrej Chromý správne. Vylúčením potrestal hráča za surovú hru. Možno aj v prílišnej motivácii kopol brankára Volešáka do hlavy nadmernou silou.

Tréner Rastislav Urgela okomentoval situáciu i celý zápas takto:
„Keď som videl zostavu rezervy Žiliny na zápas s našim mužstvom, chlapcom som povedal. Máte možnosť zmerať si sily s množstvom extraligou odskúšaných a preverených futbalistov. Hrajte poctivý futbal, ako zvyknete hrať v každom zápase. Škoda, že Kondrlík bol vylúčený. Ale bol vylúčený už zaslúžene. Napriek tomu moje mužstvo hralo dobre. V druhom polčase vyrovnalo aj gólový stav a o niekoľko minút, mohlo dať aj druhý gól. Potvrdilo sa to známe: Nedáš – dostaneš! Prehrávali sme 2:1 a na zvrátenie nepriaznivého stavu nám už sily v závere stretnutia, prirodzene, chýbali. Celý zápas sme odohrali prakticky o jedného hráča menej. Chlapcom som po stretnutí poďakoval za statočný výkon. Hrou nesklamali. Na prvej priečke sme ostali zásluhou lepšieho skóre a postup má mužstvo vo vlastných rukách. Ak to nevyužije, postúpi FK Poprad.“

Aj v takom prístupe je skryté potvrdenie vzácnej veľkosti trénerskej kvality. Tam niekde, v súčinnosti a náväznosti na vyspelú kvalitu funkcionársku je potrebné vidieť pozíciu FK Pohronie v II. lige, kde je nádherná futbalovo – spoločenská atmosféra na všetkých majstrovských zápasoch, kde hlásateľ príkladne motivuje divákov k fair – play povzbudzovaniu, kde má divák k dispozícii vysokú kvalitu športového prostredia zásluhou starostlivosti klubu o jeho veličenstvo – športového fanúšika, kde sa dá učiť akými chodníčkami možno vystúpiť z priemeru vidieckeho mužstva až na druholigový piedestál. Isto, aj mnohé iné a o mnohých iných by sa dali písať superlatívy.

Dal by sa napríklad klubový entuziazmus, klubová hrdosť na logo Dukla vyzdvihnúť v práci manažéra MFK Dukla a otca zrodu myšlienky nezahodiť to kvalitné logo spojené s armádnymi futbalovými výsledkami. Zásluhou tohto človeka za pomoci jemu podobných MFK Dukla nedovolila do bahna závisti či škodlivých slovenských obyčajov padnúť futbalu a vymazať ho zo scény úspešných športov Banskej Bystrice len preto, lebo bolo potrebné budovať v krátkej dobe tak druholigový klub ako aj prepadajúcu sa do neznámej bažiny niekedy hrdú a skvelú futbalovú základňu Dukly. Práve meno a priezvisko Milan Smädo obsahuje nádych kvality a jedinečnosti ku klubovej futbalovej hrdosti.

Také riadky dnes treba písať i preto, lebo také skutky, príklady, postoje dokazujú aké cestičky ľudí spájajú a dokážu vytvárať krásne a zdravé predpolie nášmu športu i človečine, ktorá za posledné roky aj v slovenskom športe na mnohých úsekoch začala byť a rozvíjať sa vlčím zavíjaním. Kvalitní tréneri také spôsoby svojou prácou a jej výsledkami vlčie zákony v športe nikdy nepodporovali ani nepresadzovali. Naopak , v mnohých športoch a kluboch dokázali prekaziť často štýl takých spôsobov už v zárodku ich vzniku. Dnes, zdá sa, hlavne negatívne spôsoby známe popisovanými vlčími zákonmi označujú ako prejav demokratizačnej moderny. Prečo?...

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Mnohé kvalitné futbalové majstrovské súboje zohrali v tohoročnej jarnej futbalovej odvete futbalisti FK Pohronie. Výnimkou nebol ani zápas o špicu v II. lige ešte pred pár mesiacmi s Tatranom Liptovský Mikuláš. V jarnej odvete sa azda najviac práve z hry Tatrana Liptovský Mikuláš vytratilo víťazné ťaženie z jesene. Naposledy tam vyhral aj FK Poprad, jeden z horúcich favoritov súčasnej II. ligy. Pravda, popri dlhodobo vedúcemu FK Pohronie.
Foto: Samo Telúch

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com