dragun kocian sivy bnedik holly medved toth

Je veľkým omylom domnievať sa, že druhý nepostrehol to, čo sme postrehli my sami. Preto je potrebné byť objektívnym a povedať, súčasná III. liga skupiny Stred bude v Slovenskej republike počas tohoročnej jari veľmi zaujímavá. Úlohou našej Dukly bude hrať konštruktívny, útočný futbal, lebo len taký je zárukou, že dokáže prilákať divákov“ povedal pre portál Športlandia.sk Milan Smädo, jeden z hlavných organizátorov života v MFK Dukla Banská Bystrica.

Keď sme mužstvo dospelých navštívili, zistili sme v jeho jarnej príprave niekoľko podstatných zmien. Za najhlavnejšiu treba označiť zmenu na poste hlavného trénera. V súčasnosti bude vykonávať túto funkciu Dušan Tóth, ktorý má skúsenosti s mnohými hráčmi, lebo mnohých z nich už trénoval. Keď sme sa ho opýtali aké predstavy má v tohoročnej jari s kolektívom, odpovedal:

„Také, aké vždy zvyknem mávať na poste trénera. S chlapcami trénujeme tak, aby sme oživili hru v poli a využívali kreativitu hráčov, ktorých v mužstve máme, na útočný spôsob futbalového fir – play súperenia počas každého zápasu. Musíme vychádzať z toho čo máme, opierať sa už o spomenutú kreativitu a rýchlosť myslenia počas hry tak, aby bolo minimum spätných, nezáživných prihrávok do šírky poľa a vracania lopty do obrany, skôr sa budeme snažiť využívať hráčske typy v systéme pre útočné fungovanie kolektívu hráčov, počas všetkých zápasov. Dnes už vie hrať dobrý futbal v III. lige každé mužstvo, rozhodovať budú v mnohých prípadoch maličkosti. Hráčom zdôrazňujem, že v jari sa bude chcieť na Duklu vytiahnuť prostredníctvom úspešného výsledku každý súper. Preto každý súper bude taký, aké herné podmienky mu počas celého zápasu dovolíme. Na nás bude záležať, ako dokážeme realizovať to, k čomu bola zameraná herná i fyzická príprava pre tohoročnú jar. Ani my nie sme profesionálnym mužstvom. Okrem študentov, každý hráč chodí do práce a trénujeme až o 17.00 hodine. V príprave sme odohrali všetkých 8 plánovaných zápasov. Doma sme hrali s Prievidzou nerozhodne 1:1, Nové Zámky sme porazili 5:0 a „B“ mužstvo prvoligových Zlatých Moraviec 3:1. Na súperovej pôde sme hrali nerozhodne 1:1 v Podbrezovej, kde boli našim súperom ligoví dorastenci v kategórii U19, remízou 0:0 skončil i náš súboj s tamojšou juniorkou na ich umelej tráve a do tretice sme vonku hrali nerozhodne tiež v Šali. Zvíťazili sme doma s Lieskovcom 5:1 a v Liptovskom Mikuláši s tamojším druholigistom 2:1. S asistentom Norbertom Juračkom sme vyskúšali v príprave až 25 hráčov, lebo Daniel David, Branislav Vitek, Matej Starší a Miroslav Neušel boli zranení. Verím, že do prvého zápasu s Kalinovom, ktorý odohráme 18. marca na umelej tráve banskobystrických Štiavničiek, budú po zdravotnej stránke fit. Okrem nich tvoria káder pre tohoročnú jar brankári Adam Krejčí a Ján Ďurčo, pre hru v poli môžem okrem už spomenutých zranených hráčov počítať aj s Róbertom Valentom, Gabrielom Snitkom, Marekom Búrym,Tomášom Martincom, Heňom Kollárom, Nikom Zumrovskim z Macedónska, Ladislavom Ďanovským, Sašom Savičom, Petrom Kollatim, Lukášom Ševčíkom, Jakubom Tóthom, Lukášom Laksíkom, Jánom Kostúrikom, Denisom Urgelom, Jakubom Herichom Martinom Kľačkom a dorastencami Ottom Malíkom a Branislavom Žilincom.“ Dušan Tóth je jedným z mnohých odchovancov úspešnej banskobystrickej futbalovej školy Petra Benedika, ale pre už spomenutý internetový portál podčiarkol:

„Minulosť, akákoľvek úspešná sa do jarných bojov nepočíta. S mnohými hráčmi som trénersky spolupracoval už predtým, keď ešte hrala Dukla II.ligu. I to je iba spomienka. Rovnako som už na trénerskom poste spolupracoval s kolegom Norom, ba predtým sme si tiež dobre rozumeli ako spoluhráči. Na trénerskom poste komunikujeme o všetkých veciach spolu. Mnohé dosiahnuté, či pripravované analyzujeme, podrobne študujeme, snažíme sa vštepovať do hláv prostredníctvom tréningov hráčom.“

Na otázku: „Aká je atmosféra v mužstve?“ pohotovo zareagoval: „Ako pred búrkou. Prvý zápas sa blíži, potom príde druhý v Liptovskom Hrádku. Domnievam sa, že už prvé 3 kolá môžu veľa napovedať do konečného poradia. Ale definitívna bodka padne až po poslednom kole. Pôjdeme s náročnosťou na pohybové aktivity a ofenzívnu hru každého nášho hráča postupne od zápasu k zápasu. Chceme dať súperovi vždy viac gólov než on nám. Vieme, že aj súper bude mať na každý súboj svoje sebavedomie a futbalovú skúsenosť. Myslím si, že z toho hľadiska sa má futbalový divák na čo tešiť.“

Asistent Norbert Juračka sa počas skloňovania súčasnej atmosféry v mužstve pred jarnou odvetou iba lišiacky usmieval. Za 10 rokov pôsobenia v prvoligových súbojoch československej a neskôr i slovenskej najvyššej futbalovej súťaži toho tiež dosť preskákal.

„Nehral som len najvyššiu súťaž. Od 31 do 40 rokov som chytal futbal v Kremničke. Dobre poznám atmosféru na jednotlivých ihriskách súčasnej III. ligy. Viem, že nebudeme v jari med lízať, ale ako by to vyzeralo, keby sme pôsobili odovzdane už teraz. Naopak, V mužstve máme veľa kmeňových hráčov, odchovancov Dukly. Aj na trénerských postoch sú kolegovia, ktorí futbalovo vyrastali a dozrievali s logom Dukly na prsiach pod Urpínom. Sám som okrem brankárskeho postu v úlohe trénera cibril počas tréningov brankársky kumšt Petra Boroša či Viktora Budinského, ktorý prednedávnom prestúpil z pražskej Sparty do Ostravy. Isto ešte budeme veľa pozitívneho počuť o brankárskom kumšte mladého Jula Nôtu, ktorý je prvým brankárom Dukly v doraste, kategórie U19. Ak som už načrtol zástoj odchovancov Dukly, nuž vymenujem ich. Dušan Tóth je hlavným trénerom A mužstva, Štefan Rusnák vedie kategóriu dorastencov U19, ktorá je na 1. mieste a má všetky predpoklady prinavrátiť Banskej Bystrici od jesene dresy I. dorasteneckej ligy. Rovnako to platí aj o Jožkovi Slobodníkovi a jeho dorastencoch v kategórii U17. Chlapcov I. žiackej ligy U15 trénuje úspešne dvojica Marián Strelec a Norbert Dikacz, Ján Štrba je trénerom chlapcov, žiakov, kategórie U14, Ján Polóni U13 a Marekovi Penksovi zverili trénovať a kormidlovať v zápasoch žiakov U12 a v Prípravke U9. Musím zdôrazniť, že najúspešnejší slovenský futbalista čo do zisku titulov majstra republiky, Ľubomír Faktor, je šéftrénerom všetkých prípraviek v MFK Dukla.

Znie neuveriteľne, všetci spomenutí sú srdciarmi Dukly, lebo trénovali v čase, keď sa loď Dukly ponárala na dno slovenského futbalu. Chýbali peniaze, nebola koncepcia. Menovaným hrdosť na logo Dukly nedovolila odísť. Viem o čom hovorím, sám som bol medzi nimi.“

Po týchto zaujímavých vyjadreniach sme sa vrátili do reality súčasnej III. ligy dospelých. „Túto náročnú súťaž vnímam prostredníctvom dvoch súvislostí. Tá prvá sa dotýka chlapcov, ktorí tu získavajú ostrohy medzi dospelými po prechode z dorastu. Načo tajiť, zo súčasných prvoligových dorasteneckých kolektívov sa po prechode medzi dospelých uchytí mizivé percento hráčov. Súboje v III. lige sú pre ich postupný futbalový rast ako stvorené. Len musia chcieť nad sebou pracovať. Druhú súvislosť sme už spomínali, keď sme hovorili, že III. liga je súťaž náročná po každej stránke. Niet v nej slabého súpera. Aj Detva z posledného miesta svojou hrou riadne vystrašila i tých najväčších favoritov v súťaži, našu Duklu nevynímajúc“ boli slová lodivoda Dukly Dušana Tótha. Futbalistu s veľmi dobrou kopacou technikou. Podarí sa mu s Duklou vykopať s mužstvom, ktoré kormidluje druholigové dresy? Rébus aj pre toho najnáročnejšieho diváka.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Čo meno a priezvisko, to futbalový pojem. Skúsme sa zamyslieť postupne sprava do ľava: Anto Dragúň, Ján Kocián, Vladimír Sivý, Peter Benedik, Marek Hollý, Tomáš Medveď, Dušan Tóth...Práve ten posledne menovaný ponesie na svojich bedrách ťarchu očakávania verných banskobystrických fanúškov, ktorá znie v slovnom vyjadrení takto: " Postúpi Dukla po jarnej odvete do II. ligy?" Odpoveď je skrytá v schopnostiach a sile kolektívu, o ktorom ste práve dočítali v súvislostiach obšírne informácie.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com