krnacky

Krňačky, krnohy, krnohe, krnaky, krnačky, krne... takto sa nazývajú nárečovo v jednotlivých dedinách hlavne slovenského Horehronia, kde sa organizujú preteky na týchto saniach pre mnohých v iných kútoch Slovenskej republiky, ale aj v zahraničí čudné sane. Preto sa mnohí oprávnene pýtajú: Čo to vlastne tie čudné sane s čudným menom sú?
Odpoveď je jednoduchá: Názov zjednocuje krivé drevo, samorast-krnáč.

Odkiaľ tieto zvláštne sane k nám na Slovensko prišli?
Na pozvanie grófskej komory prišli k nám z rakúskeho Tirolska drevorubači, ktorí si okrem drevorubačského náradia doniesli aj tieto sane, ktoré používali na zvážanie dreva. Na krnohách musel chlap stiahnuť meter dreva, na čo musel mat poriadnu silu a zručnosť. Boli aj sánkami minulých detských generácií. V lete sa využívali na sťahovanie sena z ťažko dostupných terénov. Krnohy sú pozemné vozidlo bez kolies, pohybujúce sa na drevených plazoch. Celé sú zhotovené z dreva, bez kovových súčastí. Dnes sa krnohy na dopravu materiálu používajú len ojedinele, zato sa však stali vhodným náradím folklórno - športových podujatí v rámci krnohových pretekov.

Nuž a jedni také zaujímavé preteky boli v ostatný tohoročný januárový víkend vo Valaskej. V dedinke s bezmála 4000 tisíc obyvateľmi pri Brezne. Krásne podujatie pre vyše 900 zvedavých divákov zorganizovalo Občianske združenie Valašťania, ktoré má vyše 40 členov. Dali mu názov: Krnohové preteky vo Valaskej.

Pretekári prišli z okolitých dedín, ale i vzdialenejších obcí či miest Videli sme tam súťažiacich z Beňuša, Mýta pod Ďumbierom, Novej Bane, Môlči, Čierneho Balogu, Ľubietovej, ale aj zo vzdialenejších Podlavíc, časti mesta Banská Bystrica, na štarte nechýbali pretekári Jasienoku Brezno a samozrejme, zdatní domáci, z ktorých majú podaktorí v súťaži na krnačkách skúsenosti aj zo Švajčiarska.

Medzi takých patrila na štarte dvojica v kategórii zmiešaných družstiev, ktorú tvorili manželia Martina a Jozef Vrbovskí. Práve Jozef poskytol veľmi ochotne pre internetový portál Športlandia.sk základné informácie.

Históriu I. ročníka tohto podujatia ( nultý zorganizoval Obecný úrad Valašská v minuloročnej zime - pozn. autora) napísalo 33 posádok v troch súťažných kategóriách. Trať bola pripravená aj z hľadiska bezpečnosti perfektne, zhodli sa pretekári, z ktorých viacerí nezabudli podotknúť, že hlavne jej záver od nich vyžadoval dobrú kondíciu a nebojácnosť v súboji so strmým svahom na kvalitnom snehu. Jej staviteľ Ján Vrbovský sa úlohy zhostil majstrovsky. Nášmu fotoreportérovi na podujatí, pánovi Jánovi Miškovičovi, posunul pre čitateľov portálu precízne spracované konečné výsledky opisovaného podujatia, ktoré prinášame hneď za textom. Jeho posledné riadky obsahujú: najstarším účastníkom pretekov v úlohe súťažiaceho bol 89 ročný Ján Tomáš, mimochodom niekedy úspešný automobilový pretekár z Banskej Bystrice - Podlavíc. Jeho partnerom na dvojsedadlových krnačkách bol jeho syn Radoslav.

Výsledky I. ročníka pretekov si môžete pozrieť tu.

Peter Hronček

Popis k fotografii:
Zaujímavé súboje s náročnou traťou prinášal každý pohľad na jednotlivé súťažné osádky.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com