bedmintonovy turnaj pozvanka

Magistra Zuzana Rajdugová patrí tak ako ostatní, k tým spolupracovníkom internetového portálu Športlandia.sk, ktorí si dávajú veľmi záležať na profesionálnom prístupe k informáciám z oblasti športu. Svojou fundovanou publicistikou dokumentuje svoju športovú a žurnalistickú zrelosť hlavne z oblasti bedmintonu. ktorý hrávala v Slovenskej republike na špičkovej úrovni. Dnes adresovala čitateľom Športlandie.sk tieto riadky:

Anglicko, Arménsko, Azerbajdžan, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Francúzsko, Hongkong, Chorvátsko, India, Indonézia, Lotyšsko, Maďarsko, Malajzia, Malta, Mexiko, Mongolsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španielsko, Švédsko, Taiwan, Taliansko, Thajsko, Ukrajina, Wales budú tými krajinami najvýznamnejšieho bedmintonového podajatia v Slovenskej republike, ktoré napíšu v dňoch 28. februára - 3. marca toho roku v športovej hale M-ŠPORT v Trenčíne históriu medzinárodného YONEX Slovak Open 2018.

Do rodného mesta viacerých známych športovcov zavítajú bedmintonisti z celého sveta. V spomenutej športovej hale by sa ich malo predstaviť 230, ktorí budú vyslancami viacerých národností.

Najpočetnejšou výpravou na podujatí by mali byť naši poľskí susedia, ktorí prihlásili celkovo 43 hráčov. Hneď za nimi však s počtom 30-tich bedmintonistov nasledujú reprezentanti Taiwanu. Treťou najviac zastúpenou krajinou budú Francúzi so 16 - timi hráčmi.

Z domácich uvidíme v akcii 13 bedmintonistov. Z reprezentantov to budú Matej Hliničan, Adam Horák, Peter Hrnčár, Juraj Vachálek, Miroslav Haring, Jakub Horák, Erik Bartoš, Lucia Grenčíková, Alexandra Remeňová, Alžbeta Peruňská a Lucia Vojteková. Okrem reprezentantov sa v Trenčíne predstaví aj Peter Vašíček hrajúci za oddiel CEVA Trenčín.

Pre úplnosť doplníme, že naši úradujúci majstri Slovenska Milan Dratva ako aj Martina Repiská sa v termíne šampionátu zúčastnia medzinárodného turnaja na Jamajke, po ktorom sa presunú do Brazílie. Na oboch podujatiach budú bojovať o cenné body do svetového rebríčka, ktoré by im mohli pomôcť v kvalifikácii na augustové Majstrovstvá sveta. Zároveň, absenciu pocítime aj pri našich junioroch, pretože Andrej Antoška a Mia Tarcalová budú pod vedením reprezentačného trénera Tibora Kesslera súťažiť na prestížnom podujatí YONEX Dutch Open v holandskom Haarleme. Podobne ako naša seniorská dvojica, aj juniori zbierajú body do svetového rebríčka, pretože by sa radi kvalifikovali na Mládežnícke olympijské hry, ktoré sa uskutočnia v argentínskom Buenos Aires.

Koho, teda, vlastne v Trenčíne uvidíme v akcii?

Číslo jeden vo dvojhre mužov bude mať Ind Abhishek Yelegar, ktorý patrí do prvej stovky v početnom svetovom rebríčku. U žien je turnajovou jednotkou Bulharka Mariya Mitsova, ktorá v spomínanom rebríčka zastáva 70. priečku. Vo štvorhre mužov ako aj žien patrí číslo jeden párom z Thajska. U mužov to budú Pakin Kuna-Anuvit/Natthapat Trinkajee, u žien zasa Supissara Paewsampran/Puttita Supajirakul. V mixe budú v roli favoritov vystupovať Poliaci Pawel Pietryja a Aneta Wojtkowska, ktorí sa vo svetovom rebríčku nachádzajú tiež v prvej stovke.

Okrem toho, že sa u nás predstaví spomínaný Natthapat Trinkajee, stále ešte len 17-ročný tretí hráč svetového juniorského rebríčka vo štvorhre. Na renčianskej pôde rivítame aktuálnych šampiónov z niekoľkých krajín. Vo dvojhre mužov nimi budú napríklad český reprezentant Jan Louda alebo Matthew Abela z Malty, Lotyš Niks Podosinoviks či Slovinec Miha Ivanič. Vo dvojhre žien sa zasa predstavia Češka Tereza Švábiková ako aj Jordan Hart z Walesu či Chorvátka Maja Pavlinic.

Ani v jednej z disciplín však nesmieme zabúdať na ázijských hráčov, ktorí sú pre nás veľkou neznámou a ich zastúpenie v každej disciplíne je neprehliadnuteľné. Hráči z Thajska, Indie, Indonézie, Hongkongu a Malajzie budú určite spestrením turnaja a zárukou toho, že sa bude na čo pozerať, lebo práve hráči týchto krajín sú zárukou hernej super kvality.

V súvislosti s týmto podujatím sme oslovili aj s prezidenta Slovenského zväzu bedmintonu Antona Siažika a za čitateľov portálu Športlandia.sk sme mu položili otázky:

Počas minulého roka sme na našom najprestížnejšom turnaji na Slovensku privítali 168 hráčov z 24 krajín, takže počet prihlásených bedmintonistov oproti minulej sezóny rapídne stúpol. Kde hľadať túto pozitívnu zmenu?

„Myslím si, že zmena termínu je ten najhlavnejší dôvod uvedených čísel. Predpokladali sme, že touto zmenou, prilákame hlavne hráčov, ktorí štartujú vo Viedni na Austrian Open a to sa nám aj potvrdilo. Tu treba poďakovať generálnemu sekretárovi nášho zväzu Petrovi Tarcalovi, ktorý využil svoju diplomaciu a vplyv v BWF a podarilo sa mu zmeniť náš pôvodný „prázdninový“ termín za tento atraktívny. Ten, kto sleduje kalendár BWF, vie ako nabitý je každý rok, ako si jednotlivé federácie prísne strážia svoje termíny, preto o to viac teší táto zmena.“

Vzhľadom na enormné množstvo prihlášok sa netlačí v tejto súvislosti do popredia myšlienka, aby sa turnaj „upgradoval“, a aby sa z podujatia bez finančnej odmeny stalo podujatie International Series s dotáciou, čo predstavuje 10 000 USD?

„Úprimne poviem, že táto myšlienka ma nevzrušuje. Všetci vieme ako ťažko sa šport financuje a koľko úsilia treba vynaložiť pre získanie a udržanie sponzora. Všetko je o prioritách a ja si viem predstaviť aj účelnejšie použitie 10 000 USD. Určite sa naša reprezentácia dospelých, resp. nominovaní slovenskí hráči neurazia, ak tieto financie použijeme pre našu mladú generáciu. A že to nie je len o peniazoch, svedčí aj ten počet prihlásených hráčov. Samozrejme že ak týmto vyprovokujem aktivitu prípadného sponzora, ktorý by sa chcel odprezentovať takýmto širokým medzinárodným marketingovým spôsobom, nebudem hlasovať proti a spravím všetko pre jeho úspešnú propagáciu.“

Na trenčianskej pôde privítame veľa hráčov z Ázie, niektorých dokonca juniorského veku. Máš medzi prihlásenými bedmintonistami aj nejakých adeptov na výhru, resp. svojich „čiernych Petrov“, prípadne koho by si rád videl v akcii?

„Vzhľadom na tu spomínanú zmenu termínu konania turnaja, mám dlhodobo plánovanú cestu mimo Slovenska, ktorá sa mi už nedala odložiť, takže ja sa prvýkrát nezúčastním celého priebehu turnaja. Veľmi ma to mrzí, lebo tento turnaj má svoju kvalitu a tým, že je organizovaný u „Matejkovcov“ dodáva tomu príjemnú rodinnú a pohodovú atmosféru. Určite však uvidím úvodné zápasy v ktorých sa predstavia už spomínaní hráči a ja som zvedavý hlavne na našich slovenských. Aj keď niektorí slovenskí reprezentanti majú výnimku z účasti, verím, že všetci 13 predvedú kvalitný bojovný výkon a niekto z nich prekvapí. Teším sa aj na neformálne stretnutie s kamarátmi, trénermi a hráčmi z Čiech, Poľska, Bulharska, Maďarska, Anglicka a samozrejme aj z ázijských krajín.“

Čakajú nás náročné dni, ktoré však sľubujú mnoho skvelého bedmintonu, na čo by si nalákal divákov do haly? Vieme predsa, že bedminton nie je až tak populárny ako futbal, hokej či tenis, no amatérsky bedminton zažíva za posledné roky doslova „boom“. Myslíš, že aj divácka účasť na našich šampionátoch bude postupne rásť smerom k vyššiemu diváckemu záujmu?

„Diváci sú pre mňa každoročne „nočnou morou“. Uvidíme čo spôsobí spomínaná zmena termínu na počet divákov. Úprimne by som si veľmi prial aby hala bola vypredaná, ale zostaňme na zemi, veď ani spomínaný futbal a hokej nie sú v súčasnosti až tak početne navštevované podujatia. Niekoľkokrát sme na Výkonnom výbore analyzovali tento problém. Preverovali sme možnosti aj zmeny miesta konania, napr. do Banskej Bystrice, Bratislavy, Púchova, Šamorína, ale pre tento rok sme sa znovu rozhodli pre osvedčený Trenčín. Ťažko nalákať hráčov amatérskeho bedmintonu, keď nám každoročne absentujú medzi divákmi aj hráči, funkcionári a tréneri našich slovenských klubov, ktorých ako keby nezaujímal svetový bedminton. Neviem divákovi zaručiť víťazstvo slovenského hráča, ale som presvedčený, že divák bude svedkom kvalitných a atraktívnych zápasov v príjemnom prostredí. A ako si uviedla, veľké lákadlo sú ázijski hráči a každý jeden ich zápas určite bude lahôdkou nielen pre diváka, ale aj pre bedmintonového fajnšmekra.“

K tomu všetkému je potrebné dodať, že zo slovenských hráčov Matejovi Hliničanovi patrí v pavúku mužskej dvojhry číslo dva a jeho súperom v prvom kole bude Bulhar Peyo Boichinov. V hlavnom pavúku je však Matej jediným slovenským zástupcom, a ďalší hráči budú o účasť bojovať v stredajšej kvalifikácii. Petra Vašíčka čaká duel s Ukrajincom Sergiyom Garistom, Adam Horák nastúpi proti tretiemu nasadenému kvalifikantovi Hannesovi Gerberichovi z Nemecka, Petra Hrnčára čaká meranie síl s Portugalcom Danielom Mendesom, Juraja Vachálka zasa s Poliakom Robertom Cybulskim. V kvalifikácii uvidíme aj Jakuba Horáka, ktorý sa stretne s Dánom Kianom Andersenom a Erika Bartoša, ktorý sa pokúsi zdolať Rakúšana Michaela Schausbergera. 

Hlavná súťaž dvojhry žien je bez slovenskej účasti, pretože všetky hráčky nastúpia v kvalifikácii. Alžbeta Peruňská odohrá duel s Poľkou Zuzannou Paryzs, Lucia Grenčíková nastúpi proti Rakúšanke Martine Nost a Alexandra Remeňová si zahrá proti Slovinke Ize Salehar, ktorá je zároveň v kvalifikácii nasadená ako číslom osem. 

Vo štvorhre mužov sú jedinými slovenskými zástupcami v hlavnej súťaži Miroslav Haring s Jurajom Vachálkom. Majstrov Slovenska ale čaká duel s osmičkami turnaja, Lu Chenom/Ye Hong Weiom z Taiwanu. O postup zabojujú v kvalifikácii Erik Bartoš s Jakubom Horákom, no aj oni budú čeliť dvojici z Taiwanu, Liao Jhuo-Fu/Yang Yang a Adam Horák s Petrom Hrnčárom si zasa sily zmerajú s českým párom Jaromír Janáček/Tomáš Švejda. 

V hlavnej súťaži štvorhry žien uvidíme Alžbetu Peruňskú s Luciou Vojtekovou, ktoré budú v prvom kole čeliť hráčkam z Taiwanu, Kuo Yen Chi/Lin Hsiang Ti. Druhou slovenskou dvojicou v pavúku je Lucia Grenčíková s Alexandrou Remeňovou a tie čaká súboj s Rakúšankami Jenny Ertl/Martina Nost. 

Kvalifikácia mixu a v nej všetky slovenské páry. Jakub Horák a Alexandra Remeňová budú v druhom kole čeliť víťazom duelu, ktorý prebehne medzi Miroslavom Haringom/Alžbetou Peruňskou a Hannesom Gerberichom/Annabellou Jager z Nemecka. V druhom kole sa predstavia aj Peter Hrnčár s Luciou Grenčíkovou, ktorí si na súperov musia počkať. Stanú sa nimi víťazi zápasu, ktorý sa uskutoční medzi Dánmi Andreasom Bogebjergom/Annou Bygum a Poliakmi Wiktorom Treckim/Zuzannou Parysz. Erik Bartoš s Luciou Vojtekovou odohrajú duel s Taiwancami Sun Chen-Yu/Tung Ciou-Tong. 

Harmonogram YONEX Slovak Open 2018 

Veľkolepé bedmintonové podujatie štartuje v stredu 28.februára o 9:00 hod. úvodnými kvalifikačnými stretnutiami. Vo štvrtok budú od 9:00 hod. pokračovať kvalifikačné duely, po ktorých príde o 12:00 hod. na rad hlavná súťaž. Piatok bude od 9:00 hod. patriť ďalším vyraďovacím stretnutiam v hlavnej súťaži, no o 17:00 hod. sú na programe štvrťfinálové zápasy všetkých disciplín. Sobotné predpoludnie bude patriť semifinálovým duelom, ktoré odštartujú o 9:00 hod. a majstrov šampionátu spoznáme po finálovom bloku, ktorý začne o 17:00 hod.. Nenechajte si ujsť fantastickú možnosť vidieť v akcii svetových hráčov a zavítajte aj vy do športovej haly M-ŠPORT v Trenčíne.

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com