toth rizek uradnik

Kvalita znamená robiť v športe dobre aj vtedy, keď sa nikto nepozerá. Soľ i svetlo prispievajú k zlepšeniu kvality vecí. A to je presne to, čo sa očakáva aj od mladých športovcov, ktorým by mal športový žurnalista prospievať skvalitnením svojej tvorby o danom športe písaním v súvislostiach života. To bol dôvod, prečo sa objavujú tieto riadky tesne po tom, čo Miroslav Úradník, reprezentant Slovenskej republiky v atletickej chôdzi splnil v anglickom mestečku Leeds limit na blížiace sa majstrovstvá Európy v atletike, ktoré budú v auguste toho roku v Berlíne.

A možno aj preto, že 29. júna 2018 absolvoval na medzinárodnom mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft v Čilistove, súčasti mesta Šamorín, ďalšiu skúšku v oblasti zvyšovania kvality svojich výkonov. Mimochodom, získal tam po prvý raz v živote aj skalp olympijského víťaza Mateja Tótha, ku ktorému prechováva veľký rešpekt i obdiv k jeho športovému prieniku na vrchol pyramídy absolútnej svetovej špičky v atletickej chôdzi na 50 km trati. Veľmi tesne pred uvedeným podujatím portálu Športlandia.sk povedal:

"Žiadny kvalitný výkon nepríde na svet sám od seba. Zrod mojej dlhodobej atletickej prípravy sa viaže s obdobím, keď do Hriňovej - Korytárok prišli motivovať žiakov pre atletickú chôdzu známy otec vo svete úspešnej slovenskej atletickej chôdze Juraj Benčík, jeho syn Roman, v súčasnosti riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a vtedy ešte úspešný reprezentant Slovenskej republiky v atletickej chôdzi, dnes prezident Slovenského zväzu atletiky a viceprezident Slovenského olympijského výboru Peter Korčok. Mal som v tom čase 11 rokov a športom som sa dovtedy príliš nezaoberal. Potom mi Peter Korčok niekoľko raz ukázal ako mám trénovať atletickú chôdzu doma, v Hriňovej, lebo odtiaľ má manželku a vyústilo to do mojej prvej účasti na pretekoch Žiackej chodeckej ligy , ktorá má za sebou dnes tiež už jedenásť ročníkov. Ja mám 22 rokov a pred sebou, verím, ešte mnoho drilu, zvyšovania kvality vlastnej tréningovej práce v tričku VŠC Dukla a slovenskej atletickej reprezentácie" - vyslovil pokojne, pozerajúc sa na hodinky v Banskej Bystrici, lebo o päť hodín už mal stáť na štarte tohoročnej spomenutej atletickej fiesty v Čilistove. V tej chvíli nevedel, že aj vďaka súboju s olympijským víťazom Matejom Tóthom zaknihuje v celkovom poradí tretie miesto na 3000 metrovej trati v ďalšom svojom osobnom rekorde na spomenutej vzdialenosti časom 11:26,22 minúty, ale napriek tomu pre športovú verejnosť zvýraznil aj toto:

"Trénovať spolu s Matejom Tóthom, generačne starším o jednu generáciu, skúsenejším a svetovo nie len v atletickej chôdzi vyhľadávaným špičkovým športovcom pre mňa znamená mnohému sa učiť, mnohé v komunikácii priamo s ním ľahšie pochopiť, dopĺňať v praxi mojim zatiaľ jediným trénerom Romanom Benčíkom odborne forsírované a motivačne násobené."

uradnik

Z archívu M. Úradníka, tentoraz s priateľkou aj pre čitateľov tejto nevšednej pohľadničky z atletickej chôdze.

Slovo mladého, ambiciózneho športovca, študenta Univerzity Mateja Bela, konkrétnejšie právnickej fakulty tejto univerzity, bolo svedectvom jeho postojov k spájaniu špičkového športu s morálnymi hodnotami života, v čom je aj Matej Tóth jedinečný a nasledovania hodný. Preto ten, kto pozná tieto cenné hodnoty a môže ich uvádzaním príkladov športového dozrievania talentu prinášať verejnosti, je povinný sám na sebe kvalitne pracovať.

Zážitky s rozhovorov a publicistické skúsenosti s úspešnými, ale aj veľmi vo svojich životoch skromnými každému novinárovi pripomínajú, že život je odrazom štandardov, ktoré si nastavíte pre seba. Zvyšovať svoje publicistické štandardy tak, aby mohla byť aj vaša čitateľská kvalita života stále vyššia a lepšia núti sa aj Miroslava Úradníka opýtať, vďaka čomu talent v športe dozrieva, stáva sa úspešnejším, hodnotnejším vďaka svojim športovým výkonom, ale i priebežnému vzdelávaniu.

Ak to aj vy urobíte zistíte, že Mirko, dnes vojak Slovenskej armády s logom Dukly riešil v svojom živote viacero konfliktov, ktoré mu život so športom a štúdiom priniesli. Preto sa dozviete, že keď ako junior získal v pretekoch Európskeho pohára v španielskej Murcii krásne štvrté miesto v roku 2015 medzi mladou a do svetovej špičky predierajúcou sa 50 člennou pretekárskou konkurenciou nášho staručkého kontinentu, pribúdala aj v jeho vnútorných poryvoch sebadôvera a túžba dosiahnuť ešte viac.

"Šport však učí aj trpezlivosti vydržať drinu a odriekanie iných na oko priťahujúcich radostí života hlavne vo chvíli, keď prídu sklamania z vlastného výkonu. Na ME do 23 rokov som v poľskej Bydgošti prepálil začiatok, do 10 km na 20 kilometrovej trati som viedol v silnej konkurencii kvalitnú vedúcu skupinu európskych chodcov, v ktorej nechýbal ani neskorší majster Európy Garcia a skončil som v poli porazených aj za mladším, ale stále talentovaným súperom v našom slovenskom reprezentačnom tričku, klubovým kolegom z VŠC Dukla Banská Bystrica- Dominikom Černým. Napriek tomu ma chuť trénovať stále kvalitne, zodpovedne, neopustila. Vedel som a aj s trénerom konzultoval, že čas 1:25:24 hod, ktorý som dosiahol na prestížnych medzinárodných pretekoch v Poděbradoch v roku 2016 nemohol byť náhodný. Prognózy sa potvrdili toho roku v anglickom Leedsi, kde sa mi podarilo zdolať ďalšiu postupnú métu, ísť 20 km trať pod 1:25 hod. V cieli mi namerali aj vďaka tomu, že bolo ideálne počasie a do 13 km som mal vedľa seba silnú konkurenciu chodcov z Anglicka, ktorým som odišiel zvýšenou frekvenciou svojho výkonu a obsadil celkovo II. miesto v čase 1:24:04 hodiny. Minulý rok na jeseň sa mi môj zámer ísť tak rýchlo a chodecky čisto na pretekoch vo Švajčiarsku nepodaril. Svoje urobili zranenia i zmeny v živote, keď som aktivoval v armáde a musel absolvovať popri tréningu aj plnenie vojenských povinností."

Načúvať takému príbehu a konfrontovať ho v súvislostiach znamená mať možnosť aj analyzovať a na základe Mirkom Úradníkom vypovedaného napísať: Čokoľvek, čo ťa zaťažuje náročnou povinnosťou byť zodpovednejším, ťa učí trpezlivosti. Ktokoľvek a čokoľvek opúšťa, učí ťa stáť na svojich vlastných nohách. Čokoľvek ťa hnevá, ťa učí odpusteniu a súcitu. Čokoľvek má nad tebou moc, ťa učí, ako si vziať svoju moc späť. Čokoľvek nenávidíš, je tu, aby si sa naučil bezpodmienečnej láske. Čohokoľvek sa bojíš, ťa učí odvahe prekonať svoj strach. Čokoľvek, nad čím nemáš kontrolu, ťa má naučiť nechať veci ísť a dôverovať reči svojho srdca. Tá ťa nikdy nesklame. Ani na ceste priateľstva s nežným pohlavím.

Aj tam má sympatický Mirko svoje smerovanie. Dozvedieť sa od neho, že jeho priateľka vrcholovému športu aktívne sama neholduje ,avšak venuje sa štúdiu fyzioterapie, ktorá je pre športovca nesmierne dôležitá. neznamená, že nie sú naladení na jednu vlnovú dĺžku. Hlavne ak si každý zo zainteresovaných uvedomuje, že človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje.

Od Mirka Úradníka je to dar prostredníctvom publicistiky o jeho doterajšej ceste životom so športom a pri športe pozoruhodný, nie každodenný, ale veľmi hodnotný. Nuž, veľa vysnívaných úspešných krokov do ďalšieho života, Miroslav! Sám si povedal, že špičkový reprezentant atletickej chôdze dozrieva vo veku medzi 27 - 32 rokom svojho života. Úprimná športová verejnosť ti aj touto cestou praje potvrdenie tejto starej pravdy tvojimi vlastnými výkonmi. V zdraví a úspešnom napredovaní aj v oblasti vzdelávania, prehlbovania ľudskej múdrosti a človečiny.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Plece pri pleci išli na 3000 metrovej trati medzinárodného atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft slovenskí reprezentanti (sprava do ľava) Matej Tóth, Milan Rízek a Miroslav Úradník. Každý v inej situácii a s iným cieľom, všetci však ponúkli verným fanúšikom športu krásny športový zážitok a neformálne návraty k podstate úspechov v širokom poli kvalitných konkurentov svetovej atletickej chôdze. Pre olympijského víťaza z brazísleho Ria na 50 km to bola trať prikrátka, pre víťazného Poliaka Dawida Tomalu a nášho Martina Úradníka príležitosťou, urobiť na tejto vzdialenosti urobiť osobné rekordy. Odborníci pred štartom favorizovali na víťazstvo vlaňajšieho víťaza Lebogangha Shangeho z JAR, štvrtého na 20 km v minulom roku na MS v Londýne. Prísľubom do budúcna bol osobný rekord Miroslava Úradníka tesne pred odchodom na sústredenie do talianskeho Livinga. Štvrté miesto Dominika Černého by mohlo byť zvýšenou motiváciou v reprezentačnom drese Slovenskej republiky v súbojoch medzi úspešnými seniormi.
Foto: Ján Majersky, P-T- S Šamorín 2018

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com