hk levice nasi majstri

Hokejisti Levíc pripravujú hokejové parády ako na bežiacom páse. Jednu z nich si prišlo pozrieť do priestranstiev Zimného štadióna v okresnom sídle Tekova včera večer vyše 2000 divákov, ktorí videli zásluhou domáceho celku a hokejistov z Prešova hokejový súboj s visačkou veľkej kvality. Od prvej do poslednej minúty súboja, v ktorom držali režisérsku taktovku žlto – zelení, teda domáci.

Napriek tomu, že už prvé minúty mali dramatický spád, lebo útoky mužstva HK Levice mali myšlienku, nápad a hravú fazónu, gól padol až po niekoľkých neúspešných zakončeniach. Časomiera ukazovala 3. minútu a 29. sekundu, keď hala zborovo a hromovo zakričala: góóól! To Ľuboš Dobrý dobre zakončil nezištnú prihrávku od Dominika Nováka, aby bolo 1:0. Vylúčenie domáceho Erika Šramatyho hostia nie len, že nevyužili, ale prakticky Juraja Sklenára v bránke ani poriadne neohrozili. Ak sme už pri hráčoch, z tých v modrých dresoch Prešova, ktorí sa pokúšali pozorne brániť hlavne vlastnú modrú čiaru, herne vyčnievala len prvá päťka s dominantným veteránom Petrom Pucherom. Hru zdobil herným nasadením, jej výborným čítaním, hokejovým rozumom i skúsenosťou hodnou veterána, ktorý odohral v moravskom Znojme plných 14 hokejových sezón.

hk levice

Takto vyzeral pohľad na hru v jednom okamihu počas zápasu Prešov – Levice, ktorý sa hral v poslednú tohoročnú stredu na ZŠ vo Zvolene, kde má mužstvo zo Šariša domáce prostredie. O výsledku 2:0 rozhodol Prešov vo svoj prospech druhým gólom do prázdnej brány, keď Levice odvolali v poslednej minúte z brány svojho brankára. Vtedy pätnásta strela z hokejky hráča Prešova skončila po druhý raz v sieti. Pre zaujímavosť, Levice vyslali na brankára Kožiaka počas tohto zápasu 46 striel, ale gól nedali. Foto: archív Športlandia.skk

V drese domácich nechýbal nositeľ všetkých troch medailí z MS, ktoré získal v drese seniorskej reprezentácie Slovenskej republiky, Dušan Milo. Jeho prehľad v hre, hokejová elegancia, umná rozohrávka a dokonalý pozičný spôsob boja boli čerešničkou na hokejovej torte v podaní oku lahodiaceho hokeja celého kolektívu HK Levice. Jeho hráčom sme za prvú tretinu napočítali až 19 skvelých hokejových prienikov pred dobre chytajúceho Jána Kožiaka. Do útoku sa zapájali všetci, ktorí boli na ľade, Zrejme nechceli dopustiť, že letargiou k výsledku privolajú streleckú nemohúcnosť zo zvolenského ľadu, na ktorom v druhom kvalifikačnom zápase o účasť v novom ročníku I. hokejovej ligy nedokázali dať gól ani z tých najvyloženejších gólových príležitostí.

Pravda, strelecky sa im ani v tomto zápase všetko nevydarilo tak, ako by si hráči samotní spolu so svojimi fanúšikmi priali, ale herným kumštom a hokejovým dôrazom na ľade excelovali.

Súper vystrelil za celý zápas na pozorného brankára Sklenára len 12 pukov, z ktorých ho až na jeden – dva prípady ostatné vážnejšie neohrozili. A tak sa z diaľky mohol pozerať ako Ľuboš Dobrý strelecky priblížil gólové repete v 26. minúte II. tretiny, aby o minútu neskôr pri jedinej presilovke svojho mužstva nezištne prihral na modrú to malé čierne gumové čudo Dušanovi Milovi práve strelec prvých dvoch gólov a ten bombou od modrej upravil stav po dvoch tretinách na 3:0. Dokonca, hráči Levíc v tejto časti hry dvakrát nebezpečne zaútočili a ohrozili strelecky bránu Prešova aj počas vlastnej hry v oslabení.

Diváci skandovali „Levice gól, Levice gól“, držali nad hlavami symbolicky vyrobený úžasne veľký, farbou slnka zvýraznený pohár, pod ktorým kričal do športovo ladeného publika nápis: Naši majstri!

Posledná tretina už nebola tak kvalitne odohraná zo strany Levíc ako prvé dve, ale Prešov sa napriek tomu nedokázal ani v tejto časti hry na dlhší čas usadiť pred bránou svojho súpera. Hráči Levíc ho prakticky k závažnejšej akcii ani nepripustili. Naopak Patrikom Bačkorom p prihrávke Filipa Kasanu dali bodku za vystúpením, ktoré bolo iste tou najlepšou pozvánkou na dnešný večerný súboj do haly Zimného štadióna v Leviciach.

Keď sme v kruhu funkcionárskeho veterána hokeja Levíc, pána Petráša skloňovali slová „ hokejová kvalita“ vtipne poznamenal: „ Z tej našej, dnes už z hokejových Levíc, prenikla do nášho 36 tisícového mestečka rodinno – spoločensko – hokejová aróma ľudského dobra, radosti a pokoja na duši tých, ktorí sa dokážu tešiť a verejne oceniť úspechy druhých. Tými druhými, ale o to viac aj našimi, boli, sú a verím zostanú hokejisti nášho mužstva.“

Od redakčného stola si k tomu dovolíme dodať:Pokiaľ ide o skutočne úprimných priateľov športu, športovo objektívneladený divák bude pamätať - kvalita nie je množstvo a všetko. Nemôžeme milovať každého a bolo by smiešné niečo také si aj myslieť. Ak milujeme všetkých a všetko, strácame prirodzenosť a úprimnosť, zároveň s tým schopnosť výberu či pôjdeme znova na krásny gala večer hokeja, alebo radšej niekde za kríčkom učupení a namyslení skončíme ako zlí sudcovia charakteru a kvality.

Predstieraná gala múdrosť, totiž, ani pri športe neexistuje. Zrejme známe pravidlá aj v podaní rozhodcovskej štvorice v tomto zápase, ktorú tvorili Norbert Druga a Ing. Tomáš Hronský v úlohe hlavných, Juraj Konc ml. a Peter Jedlička vo funkcii čiarových, ktorí objektivitou zvýraznili toto nie všedné a nie každodenné , ale krásne gala predstavenie.

HK Levice – Prešov 4:0 (1:0,2:0,1:0)
Góly: Dobrý 2, Milo, Bačkor.
Vylúčení a presilové hry: 1/1 – 4/0.
Strely na bránu: 52:12 v prospech domácich

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Aj tak zostane fotoaparátom zodkumentovaná archívna pamäť zo zápasu HK Levice – Prešov, ktorý odohrali mužstvá na ZŠ v Leviciach 2. marca toho roku.