hk levice

Aj v titulku napísaným textom by sa dalo hodnotiť štvrté dejstvo hokejovej drámy, ktorá v nedeľu 2. marca toho roku bola dopisovaná názormi odbornej i laickej verejnosti, na zápase prítomnej. Túto hokejovú drámu pripravili hokejové prezentácie i nehokejové vložky zo strany samotných hráčov, ale i rozhodcovskej štvorice, ktorej výkon ostane v mysli každého zaknihovaný podľa jeho videnia samotného zápasu, stupňa kvality poznania hokejových pravidiel i poznania hĺbky situácie v slovenskom hokejovom dianí.

Nám z internetového portálu vyšlo poznanie na základe nášho vnímania zápasu, ktorý nemal tak vysokú kvalitu ako napríklad finálové stretnutia Levíc s Rimavskou Sobotou o majstra II. hokejovej ligy, lebo zápas HK Levice – Prešov, ktorý skončil s výsledkom 4:2 pre domáce Levice bol odohraný v inej situácii a inej konštelácii hokejových i mimo hokejových súvislostí.Po štyroch zápasoch k účinkovaniu v I. lige v ročníku 2019/2020 majú na prvý pohľad bližšie, v súčasnosti z pohľadu perspektív, hokejovejšie Levice.

Obe mužstvá viedli vo štvrtom vzájomnom zápase veľké hokejové osobnosti a vzory, od ktorých sa možno učiť. Tak Peter Pucher v drese Prešova ako i Dušan Milo demonštrovali v zápase nie len hokejový kumšt, ale i nadhľad a úžasný kusisko človečiny. Po zápase si podali ruky medzi sebou i s rozhodcami a neprejavili známky niečoho, čo by sa mohlo objaviť v rubrike hokejovej nedokonalosti tohto učebnicového súboja z pohľadu samotných hráčov, ale i rozhodcov, divákov či inštruktorov SZĽH nevynímajúc.

Svoje videnie i postoje zaujali iste aj tréneri či hokejové vedenia oboch klubov. Pre nás bol Prešov čitateľnejší z pohľadu skúseností hrať v týždni viacero súbojov o dôležité body, lebo v jeho kádri bojovalo oveľa viac hokejistov s profesionálnymi skúsenosťami, než tomu bolo v mužstve HK Levice. Mužstvo žlto – zelených z regiónu Tekov, alebo ak chcete reprezentujúce mesto Levice,je hokejovým mužstvom amatérskym a iste by uvítalo, ak by na takom zápase bol prítomný inštruktor delegovaný SZĽH pre oblasť hodnotenia výkonu rozhodcov.

Obaja kapitáni isto odohrali podobných zápasov ako bol ten, o ktorom píšeme, mnoho. Zdalo sa nám, že boli po zápase spokojní. Kapitána Prešova sme sa na to neopýtali, budeme sa o to snažiť po utorňajšom zápase vo Zvolene, lebo Prešov potvrdil, že sa len tak ľahko I. ligy vzdať nemieni. Domáci Dušan Milo pre Športlandiu.sk povedal: „Všetky góly boli regulárne, divákov isto zaujala bitka dvoch hráčov v II. tretine, po ktorej vylučovali rozhodcovia a títiež rozhodli, ktorí hráči za čo a prečo majú ísť na trestnú lavicu. Ich rozhodnutia tak v prípade uznania či neuznania gólov, ako i jednotlivýchvylúčení rešpektovali a po stretnutí neprejavili nešportovými prejavmi svoju nespokojnosť nad priebehom samotného zápasu. Samozrejme, že emócie v takom stretnutí pracujú. Ovplyvňujú hráčske prejavy i výkony, rozhodcovské rozhodnutia, ale i reakcie publika.“ Podotýkame, o prvom neuznanom góle rozhodcami v spomenutom zápase sme sa ani nerozprávali, lebo rozhodnutie mužov v pruhovaných dresoch bolo absolútne správne! 

Skúsme sa pozrieť na súboj trochu nezvykle. Od jeho poslednej minúty . Prešov dostal štvrtý gól v posledných sekundách zápasu do prázdnej brány. Rozhodcovia domácim Leviciam najskôr neuznali 2 góly, ale v prípade neuznania toho druhého, keď bránku posunul jeden z hráčov Prešova úmyselne, svoje rozhodnutie menili. Gól neuznali a hru prerušili vo chvíli vtedy, keď už puk letel do siete, čo bolo aj z hľadiska, kde sme sedeli evidentné. Rozhodcovia sa v trojici dosť hodnú chvíľu radili, aby nakoniec neuznaný gól uznali a svoje rozhodnutie zmenili. Diváci prestali pískať. Bežala 56. minúta zápasu. Všimli sme si, ako jeden z rozhodcov odkorčuľoval k striedačke Prešova, aby vysvetlil hráčom i trénerom, prečo zmenili svoje rozhodnutie.

Ku veľmi kurióznej situácii však došlo predtým, o niekoľko minút skôr. V 51. minúte a 30 sekunde rozhodca Druga signalizoval zdvihnutím ruky pred bránou Levíc faul prešovského Pavluščáka na brániaceho hráča, levický útočník Bogoslovskij chcel popred svojho brankára puk, ktorý mal na hokejke po jeho nahodení Pucherom pred bránu rýchle vyviesť tesne pred brankárom Sklenárom do bezpečia.Keď s ním bol pri tyči po ľavici svojho brankára, práve Pľuščák mu sekol do hokejky, tá Bogolovskému ostala v ruke, ale vyslala puk po ľade za chrbátSklenára, ktorý si bude na tento zápas iste pamätať, lebo mu v mladosti pomohol tým, že ho upozornil na stály postreh a dodržiavanie základnej abecedy brankára v každej situácii zápasu. Vyrovnávajúci gól zápasu pripísali Pľuščákovi, ktorý mal byť vylúčený za faul.

Verdikt v praxi - z výhody nevýhoda. Bolo vyrovnané na 2:2. Mnohí v hale prítomní tvrdili, že gól na 2:2 nemal platiť. Svoje tvrdenie odôvodňovali: „Ak rozhodca signalizuje trest a súper vytvorí akýkoľvek tlak na mužstvo v držaní puku, okamžite má rozhodca pískať faul. Gól bol preto uznaný v rozpore s pravidlami.“ Hala stíchla.Okolosediaci, ale i ďalší boli po zápase zvedaví ako okomentuje situáciu na ľade tento internetová portál. Tu je náš komentár: „Gól platil, lebo ho rozhodcovia uznali. Nám v mnohých zápasoch aj vo vyšších hokejových súťažiach chýba u rozhodcov jednoznačný výklad pravidiel a ich uplatňovanie, pri čom by mali ctiť atmosféru a psychično vo vývoji zápasu. Gestikulácia môže byť taká či onaká. Aj nazeranie na hernú situáciu môže byť rôzne. Malo by byť súčasťou dejového rámca celkového diania na ľade v tej, ktorej chvíli. Divák je úžasne citlivým barometrom kvality. Vyspelí, skúsení hokejisti, psychicky i človečinou na výške tiež.

Prečo tak píšeme. Ešte za stavu 2:1 pre Levice hala nespokojne pískala.Piskotom okomentovala rozhodnutia hlavného Bachúrika, keď už prejavom gestikulácie a pohľadu na danú hernú situáciu bolo cítiť, že podľa ich prejavov nevylučoval kedy mal, vzápätí vylučoval, tiež podľa diváckeho piskotu usudzujúc – keď nemal. Od 43. po 47. minútu poslal na lavicu hanby z útočného pásma postupne rezolútne a energicky, hráčov Levíc Šramatyho a Dobrého, podľa divákov i nás tesne predtým mal prinajmenšom za rovnaký prehrešok voči pravidlám trestať aj hráčov súpera. Nestalo sa. Netvrdíme, však, že to robil úmyselne. Nám v prejavoch a gestikuláciách hokejových rozhodcov chýba často ich cit pre hru. Tak ako nám chýba komunikácia na dané témy a im podobné, za účelom odstraňovania chýb a nie kvalitných ľudí z hokeja.

Levice boli v tom čase, ktorý sme vyššie popisovali na priblíženie situácie ahokejového diania na ľade herne naladení na vlne ovládania puku aj so štyrmi hráčmi. Keď boli na ľade v plnom počte, unikol po ľavej strane Tužinský a bombou do „šibenice“ po ľavej ruke Kožiaka mu vymietol z nej pavučinu, aby dostal Levice do jednogólového vedenia. Levice od tej chvíle vyhrávali 3:2. Potom, pre zmenu, začali hru drobiť domáci. Aj tam sa malo, podľa našej mienky trestať. Pre úmyselné, okaté zdržiavanie hry.

Prešov pár sekúnd pred záverom odvolal brankára, ale stratil puk hneď za svojou modrou a bolo rozhodnuté. Stratený puk vtipne rozohral na voľného Dobrého Mihalík a ten stanovil konečný výsledok zápasu, v ktorom od 11. minúty prvej tretiny vyhrávali hostia 1:0. Vedúci gól Prešova dal po chybnej rozohrávke hráčov Levíc po ľade do pravého dolného rohu pomalou, ale presnou strelou skúsený Peter Pucher. Dovtedy jeho mužstvo vážnejšie obranné pásmo neohrozilo. Prvá vlna útočenia s bezzubým zakončením patrila Leviciam, aby po góle mali viac z hry i viac dobrých príležitostí na vsietenie hráči v modrých dresoch, reprezentujúci metropolu Šariša, ale hrajúci svoju súťaž vo Zvolene.

Zápas prostredníctvom štatistík vyzerá takto:
HK Levice – Prešov 4:2 (1:1.1:0,2:1)
Góly: Dobrý , Konig, Tužinský, Mihálik resp. Pucher, Pľuščák.
Vylúčení: 6/0 resp. 8/0,
Strely na bránu: 41:21.
Rozhodovali: Druga, Bachúrik – Hanko, Stankovič.

Vo Zvolene budú mať hokejisti Prešova možnosť v utorok 5. marca toho roku upraviť skóre súboja o účinkovanie v I. lige z 3:1 pre Levice na 3:2. Prvú ligu bude hrať to mužstvo, ktoré vyhrá ako prvé 4 kvalifikačné súboje. Čudná, ale kongresom SZĽH potvrdená slovenská hokejová obyčaj. Podobne ako nevyslaním inštruktora na spomenutý kvalifikačný súboj do Levíc k zápasu s Prešovom potvrdený verejne „neutíchajúci záujem“ o vylepšenú snahu riadiť slovenský hokej lepšie, než tomu bolo v časoch, kedy kvality rozhodcovských schopností sledovali a hodnotili uznávané autority nie len slovenského hokeja. Tie časy sú dávno preč. Tak ako rešpekt a ocenenie snáh tých hokejových klubov v Slovenskej republike, v ktorých sa venujú výchove mladých hokejistov na profesionálnej úrovni v prípravkách či jednotlivých kategóriách žiackych a dorasteneckých súťaží. Nič nové pod slnkom, len zdôrazňujeme, že chýb v riadení súčasného hokejového diania je v Slovenskej republike viac ako dosť. Je načase spájať sa odborníkom, za účelom ich postupného odstraňovania a nie ešte viac rozbíjať to, čo ešte dobré existuje.. Veď hrubých chýb za roky nekoncepčnej práce funkcionári i rozhodcovia nakopili množstvo. Ani mnohí tréneri nie sú bez chýb, ba ani mnohí tí, ktorí prostredníctvom médií ovplyvňujú verejnú mienku o úrovni riadenia hokeja v Slovenskej republike. Tento komentár približuje, že ľudia zainteresovaní do hokejového diania často úmyselne robia chyby, ktoré brzdia nárast hokejovej kvality. Hriechom najväčším je podľa nás hlavne ľahostajnosť a nechcenie čítať riadky pravdy o súčasnom stave slovenského hokeja s porozumením. Potom vecne, východiskovo komunikovať a hlavne odstraňovať chyby.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Tak to vyzeralo na ľadovej ploche, keď sa hráči začali medzi sebou na ľade biť. Potom prišli na rad vylučovania: Prešovčan Krajč dostal 10 minút za nešportové správanie sa a Španko 2x2 min za bitku, ten istý trest tiež za bitku dostal aj domáci Konig.
Foto: Vranová

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com