ziacka chodecka liga

Atletický klub BCF Dukla Banská Bystrica robí mestu pod Urpínom, značke Dukla, slovenskej atletike a tým i celému slovenskému športu zásluhou mladých pretekárov v atletickej chôdzi úžasne dobré meno v silnej zahraničnej konkurencii im podobných. Keď sme pred odchodom na 87. ročník tradičných pretekov v atletickej chôdzi toto naše videnie predostreli predsedníčke klubu BCF Dukla a poslankyni Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici pani Erike Karovej, okrem iného zareagovala:

ruskova nemcok

Dvaja kolegovia z dresu BCF Dukla Banská Bystrica po pretekoch na tohoročnej Dudinskej päťdesiatke, dvaja študenti Športového gymnázia v Banskej Bystrici, Lucka Rusková a Patrik Nemčok netušili, že na kvalitných pretekoch v českých Podébradoch si zlepšia obaja vo svojich kategóriách osobné rekordy. Stalo sa. Foto: Ján Miškovič

„Teší nás, že odborníci z atletickej chôdze vedia o našej práci a ich pretekári radi súťažia s našimi. Toho roku máme v našom kalendári medzinárodného styku nesklamať výkonmi v dobre obsadenej zahraničnej konkurencii. Vieme, že Poděbrady sú mítingom EA, ktoréý prizdobia Majstrovstvá Slovenskej republiky v atletickej chôdzi na rok 2019, ale pre juniorov, juniorky, ženy a mužov budú aj medzištátnymi „viacstretnutiami“. My sa hotujeme obsadiť hlavne kategóriu dorastencov, kde máme veľmi silnú skupinu talentovaných chodcov- Počítame, že tam pôjdu aj dorastenky a naši tréneri, aby znova posúdili, ako sa v tomto športe, v ktorom máme dvoch olympijských víťazov, jedného majstra sveta a viacerých majstrov Európy i ďalších medajlistov z nich, uberá. Tradície chodeckých Poděbrad sa viažu už na predminulé storočie a preto sme radi, že v takej bohatej histórii budú podaktorí naši pretekári patriť medzi favoritov“.

Slová predsedníčky klubu potvrdil najlepšie svojim ďalším víťazstvom v silnej zahraničnej konkurencii hlavne Patrik Nemčok. Medzi pretekármi na 5 km trati zvíťazil a pre www.sportlandia.sk po pretekoch povedal:

„Ďalšia cenná skúsenosť. Pred samotnými pretekmi som sa necítil najlepšie. Po výstrele sa mi však išlo dobre. Nakoniec som urobil osobný rekord, lebo v cieli mi namerali čas 00:21:51 min. čo je čas lepší o 52 sekúnd ako bol môj predošlý rekord. Potešili ma však rovnako výborné umiestnenia a časy mojich klubových kamarátov a súperov, Jakuba Bátovského, ktorý skončil piaty, ale aj Michala Dudu a Filipa Krestianka. Všetci si zlepšili osobné rekordy a v poli porazených za sebou nechali aj o 2 roky skúsenejších pretekárov. Samozrejme, že nerád by som chýbal 13. apríla toho roku na premiérových Revúckych chodeckých pretekoch, kde naše družstvo BCF Dukla by tiež chcelo preukázať dobrú trénovanosť a odvďačiť sa kvalitnými výkonmi vedeniu nášho klubu i organizátorom podujatia v Revúcej.“

Pre slovenského športového fanúšika je potrebné zopakovať skvelý výkon z Podébrad Dominika Černého, vďaka ktorému získal titul majstra Slovenskej republiky na 20 km trati veľmi dobrým časom. Zverenec bývalého reprezentačného trénera, v súčasnosti riaditeľa VŠC Dukla pplk. Romana Benčíka prešiel cieľom v čase 1:25: 47 a v celkovom poradí skončil v silnej zahraničnej konkurencii na 15, mieste. Striebornú medailu z M SR si na tejto trati odniesol z Poděbrad pretekár ŠK Skalica Milan Rízek a bronzovú klubový kolega víťazného Dominika Michal Morvay z Dukly Banská Bystrica.

Majsterkou Slovenskej republiky na 20 km trati pre rok 2019 medzi ženami sa stala Mária Katerinka Czáková časom 1:34:34 hod pre Monikou Hornákovou ( obe Dukla Banská Bystrica). Tretia skončila Ema Hačundová z ŠK Borský Mikuláš.

Peter Ondavský

Popis k titulnej fotografii:
Počas 4. kola žiackej chodeckej ligy pôsobil Patrik Nemčok v úlohe rozhodcu. Už tam záverečným finišom, v ktorom zvíťazil Michal Duda pred Jakubom Bátovským a Filipom Krestiankom títo mladí, perspektívni pretekári preukázali dobrú pripravenosť. Napriek tomu im po pretekoch bývalý olympionik a viacnásobný majster Slovenskej republiky v atletickej chôdzi, Miloš Bátovský povedal: „ Nestačí ísť v pretekoch naplno posledných 200 metrov. Skvelé časy a dobrá pripravenosť sa získava, ak ide pretekár naplno v každom tréningu a v každých pretekoch.“ Na snímke pretekajú v popredí v oblečení BCF Dukla zprava do ľava: Filip Krestianko, Michal Duda a Jakub Bátovský.
Foto: Miro Pôbiš

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com