plavci

V dňoch 1.-3. novembra sa v maďarskom Györi uskutočnil tretí ročník Slovenského plaveckého pohára.Prvýkrát mimo územia Slovenska.Štartovalo na ňom 345 plavcov a plavkýň zo 48 plaveckých oddielov.Okrem pretekárov zo Slovenska i reprezentanti Česka, Maďarska, Malty, Poľska a Rakúska.

Banskobystrické plávanie na podujatí reprezentovali 7 plavci a 3 plavkyne armádnej Dukly. Pre nich boli preteky jednou z posledných príprav na druhé vyvrcholenie tohoročnej plaveckej sezóny, ktorým budú Majstrovstvá Európy v krátkom bazéne 2.12-8.12 v Glasgowe. Po dosiahnutých výsledkoch v Maďarsku i na podaktorých predchádzajúcich pretekoch by sa z banskobystrických plavcov mali ME v Škótsku zúčastniť Tomáš Klobučník, Richard Nagy, Zuzana Pavlikovská a Andrea Podmaníková, ktorá napriek tomu, že preteká za Piranu Topolčany trénuje s Duklou a je i jej viazanou pretekárkou. Pre ďalších to bude seriál majstrovstiev Slovenska v plávaní v krátkom bazéne.

Úvodnými pretekmi ho začnú v dňoch 22.-24. októbra v Trenčíne juniori . Po nich budú nasledovať preteky staršieho žiactva v dňoch 29.11.-1.12 v Dolnom Kubíne a 6. – 8. decembra toho roku sa uskutočnia majstrovstvá Slovenska mladších žiakov v Spišskej Novej Vsi.

Vyvrcholenie M SR bude v dňoch 13.-15. decembra kedy sa v Šamoríne uskutočnia otvorené majstrovstvá Slovenska v plávaní v krátkom bazéne.

Finálové výsledky plavcov Dukly na podujatí v Györi:

1.miesto : 2x Richard Nagy – 400m polohové preteky 4:12,24-nový rekord mítingu, splnený A limit na ME, 1500m voľný spôsob 15:04,29-splnený B limit na ME

1. miesto: 3x Tomáš Klobučník 100 m prsia 59,06-splnený B limit na ME, 50m prsia 27,21 - splnený „B“ limit na ME, 200m prsia 2:09,03 - splnený B limit na ME.

2.miesto: Zuzana Pavlikovská 100m voľný spôsob 55,74 (prvá zo slovenských pretekárok).

3.miesto: 2x Zuzana Pavlikovská 200m voľný spôsob 2:00,24 (prvá zo slov.pretekárok) splnený „B“ limit na ME, 200m polohové preteky 2:16,26 - splnený „C“ limit na ME (druhá zo slov.pretekárok).
2x Richard Nagy:200m motýlik 1:57,97 (druhý zo slov.pretekárov) Splnený „B“ limit na ME, 400m voľný spôsob 3:49,39 - splnený „C“ limit na ME.

4.miesto: Zuzana Pavlikovská 100m polohové preteky 1:03,57 (prvá zo slov.pretekárok).

5.miesto: Richard Nagy 200m polohové preteky 2:02,06 (druhý zo slov.pretekárov).

6.miesto: Nina Hodoňová 200m voľný spôsob 2:06,21 (tretia zo slovenských pretekárok )
Zuzana Pavlikovská 50m voľný spôsob 26,15 (tretia zo slovenských pretekárok).

8.miesto: Samuel Alexander Kazimír 200m prsia 2:20,54 (druhý zo slovenských pretekárov).

V semifinále na 50m prsia Tomáš Klobučník časom 27,03 utvoril nový rekord mítingu a splnil „A“ limit na Majstrovstvá Európy.

Plavci Dukly na podujatí získali 5 zlatých, jednu striebornú a štyri bronzové medaily. Zo 48 plaveckých klubov ktoré sa podujatia zúčastnili im patrí tretie miesto ako najlepšiemu plaveckému klubu zo Slovenska.

Okrem umiestnení vo finále, všetkých 10 plavcov banskobystrickej Dukly si na podujatí v silnej konkurencii zahraničných plavcov vytvorilo nové osobné rekordy Najviac juniori Andrej Siklenka a Michal Halinár, každý z nich vo všetkých 6 disciplínach v ktorých štartovali a Zuzana Pavlikovská si tiež vytvorila nové osobné rekordy vo všetkých piatich disciplínach v ktorých štartovala.

Zahanbiť sa nedali ani Peter Perašín so šiestimi osobnými rekordami z 8 disciplín, Maximilián Medvecký, Samuel Alexander Kazimír a Nina Hodoňová si zlepšili osobné rekordy zhodne každý z nich v štyroch disciplínach.

Tréner banskobystrických plavcov Vladimír Železník na margo vystúpenia plavcov Dukly povedal:„Vo výbornom svetle sa predstavili najmä Tomáš Klobučník a Rišo Nagy,ktorí splnili A limity na Majstrovstvá Európy do Glasgowa a vytvorili i nové rekordy mítingu. Andrea Podmaníková vytvorila na podujatí dva nové slovenské rekordy na 50 a 100m prsia, Zuzana Pavlikovská splnila B limit do Glasgova a potešiteľné bolo i zlepšenie všetkých pretekárov Dukly.Je to dôkaz ,že sme na správnej ceste. Tešíme sa do Glasgowa a i na majstrovstvá Slovenska či už v žiackej i v juniorskej kategórii.“

Jozef Ivan

Popis k titulnej fotografii:
Zaujímavé by bolo vedieť, o čom sa asi môžu vo voľnej debate rozprávať dvaja skvelí plavci? Možno zavše hodia niekoľko slov aj na tému talent a práca s ním. Kto vie čo by každý z nich povedali na konštatovanie, že aj plavecký talent sa zdokonaľuje zavše v samote, silný charakter športovej osobnosti v prúde života...
Foto: archív redakcie :Športlandia.sk

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com