ziacka chodecka liga

Už XIII. ročníkov má za sebou Žiacka chodecká liga na území Slovenskej republiky. Tohoročné finále poliali na kvalitnom tartane Základnej školy v Radvani pod banskobystrickým Urpínom nielen husté dažďové kvapky, ale účasťou ho zatraktívnili a prizdobili aj vzácne osobnosti slovenskej i svetovej atletiky.

Medzi súťažiacimi pretekármi z osemnástich základných škôl Slovenskej republiky snáď nebolo pretekára, ktorý by sa finálovému súboju netešil. Viaceré deťúrence hlavne z tých najmladších vekových kategórií to potvrdzovali živou predštartovnou vravou medzi sebou, v rozhovoroch so svojimi pedagógmi, alebo rodičmi. Do priestranstiev útulného atletického štadiónika prišlo a do finálových bojov zasiahlo celkom 98 mladých adeptov atletickej chôdze. Predsedníčka Športového klubu BCF Dukla Banská Bystrica, ktorý bol za spolupráce VŠC Dukla Banská Bystrica hlavným organizátorom celého ročníka Žiackej chodeckej ligy, ale aj finálových pretekov v šiestich vekových kategóriách, pani Erika Karová pre čitateľov Športlandie.sk okrem iného povedala:

„Človeka musí tešiť ak vidí aký veľký záujem o atletickú chôdzu medzi deťmi v Slovenskej republike je. Toto podujatie má svoj pevný kalendár, má skúsený štáb ľudí, ktorí sa v školách, ale i počas jednotlivých kôl tejto súťaže dokážu zomknúť, aby stále vytvorili kvalitné podmienky pre deti v atletickej chôdzi. Ani dnešný silný dážď neodradil deti súťažiť a účasť dvoch zakladateľov chôdze na Slovensku, prvého olympijského víťaza zo Slovenska v atletike, pána Jozefa Pribilinca, ale i pomoc viacerých súčasných chodcov v pozícii rozhodcov či ich pomocníkov, ktorí obliekajú reprezentačné tričká Slovenskej republike v starších vekových kategóriách a sú produktom Žiackej chodeckej ligy sú odrazom zvyšovania ďalšej kvality i atraktívnosti tohto podujatia.“

K jej slovám hodno dodať, že najpozoruhodnejší výkon vo finálovom kole podal víťaz najmladšej kategórie Matias Svitač zo ZŠ a MŠ Radvanská Banská Bystrica na 500 metrovej trati. Odborná komisia ohodnotila vysoko vzhľadom na krátku dobu pretekania v atletickej chôdzi hlavne jeho dobrú techniku. Krásne však išli i druhý v poradí Michal Riečan a tretí Tobias Ferenc ( obaja z tej istej školy ako víťaz – pozn. autora)

Kto dlhodobo sleduje atletickú chôdzu žiakov iste ho zaujali preteky žiakov na 1000 metrov vo vekovej kategórii s rokmi narodenia 2006 – 2004. Nádherné finále vyhral vynikajúcim časom i krásnym štýlom pretekajúci Jakub Bátovský zo ZŠ Spojová Banská Bystrica. V cieli mu namerali čas: 03:51, 63 ktorým prekonal doterajší rekord Žiackej chodeckej ligy vytvorený pred rokmi talentovaným Patrikom Nemčokom. Jeho hodnota bola 03:59 minúty.. Tento rekord v tohoročnom finále prekonal aj druhý v cieli Filip Kresťanko zo ZŠ Ďumbierska Banská Bystrica časom 03: 53,40 min.

Veľmi živé, napínavé boli súboje aj vo všetkých kategóriách dievčat. Najviac ich súťažilo, celkom až 22v kategórii ohraničenej rokmi narodenia 2009 – 2007. Zvíťazila tam Kristína Zámečníková zo ZŠ J. Gajovského, Podlavice Banská Bystrica pred Bibianou Sládečkovou zo ZŠ Sama Cambela zo Slovenskej Ľupče a Leov Hudáčkovou, ktorá reprezentovala základné školstvo v drese MŠK Žiar nad Hronom. Keďže podrobné výsledky prináša zo všetkých kategórií výsledkový servis Slovenského atletického zväzu, ktorý je tiež jedným z organizačných partnerov podujatia, my upriamime pozornosť na kategóriu chlapcov s rokmi narodenia 2011 – 2010. Pretekári v tejto kategórii súťažili na trati 1000 metrov a my sme o jej zhodnotenie požiadali jedného z dvoch prítomných zakladateľov atletickej chôdze v Slovenskej republike Ing. Jozefa Burcla, ktorý nám povedal toto:

„Skvelé, krásne preteky. Kvality víťazného Tomáša Tkáča poznáme, ale rovnako sú nám sympatické a hodnotíme ich rovnako vysoko aj víťazstvá vo finálovom súboji druhého Lukáša Hriňa zo Žiaru nad Hronom. Ten bol víťazom napríklad tretieho kola v XIII. ročníku Žiackej chodeckej ligy. Prekvapujúco veľmi technicky čisto s dobrými kondičnými predpokladmi kráčali na tejto trati aj syn nášho olympijského víťaza v atletickej chôdzi zo Soulu Jožka Pribilinca, - Nicolas a štvrtý v poradí, tentoraz vnuk veľkého priekopníka atletickej chôdze nielen na Slovensku a v Československej republike, nielen zakladateľa Žiackej chodeckej ligy, ale aj veľmi uznávaného trénera za jeho metodiku a bohaté pretekárske i trénerské skúsenosti s reprezentantmi niekoľkých ďalších krajín, mám na mysli napr. reprezentáciu Nórska, pretekárky a pretekárov z Maďarska, Českej republiky i ďalších krajín , pána Juraja Benčíka, ktorý tu dnes pôsobí v úlohe hlavného rozhodcu. Jeho vnuk Šimon aj keď oproti viacerým v tejto kategórii mladší ide elegantne, čisto a dedov rukopis sa v jeho doterajšom pretekaní dá jasne čítať.“

Slová odborníka netreba rozširovať. Skôr uvažovať nad vypovedaným a ctiť odbornosť vo svete vyhľadávaných!

My sme našli v Žiackej chodeckej lige aj viacero skvelých rodinných dvojičiek. Mená a priezviská Zámečníkovci, Tkáčovci, Bátovský, ale i ďalšie budú znieť a iste sa častejšie objavovať tak v domácich ako aj v zahraničných rubrikách mediálneho sveta. Chýr z Žiackej chodeckej ligy nevšedný, ale o to viac chvályhodný a potrebný aj pri takej príležitosti pre zvýraznenie kvality i jedinečnosti tohto podujatia.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Na štarte XIII. ročníka finále Žiackej chodeckej ligy bolo v každej žiackej kategórii viac ako 15 pretekárok. Pretekárok kvalitných, ktoré počas skončeného ročníka pretekali medzi sebou z 23 základných škôl. Viaceré sa budeme snažiť navštíviť s našim redakčným zápisníkom osobne.
Foto: Erika Karová

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com