triatlon

Prečo taký titulok článku o strednom triatlone, ktorého preteky boli v sobotu 11. júla toho roku v Bátovciach i ďalších obciach bývalej Hontianskej župy? Prečo muselo vyše 90 pretekárov a pretekárok v šiestich vekových kategóriách odplávať 1,9 km v dvoch okruhoch, odbicyklovať 90 km v troch kopcovitých okruhoch cez Bohunice, Uhliská, Pukanec, Devičany a odbehať polmaratónskych 21,1 km v 4 kolách smerom na Žemberovce a späť?

cyklistika

Karolovi Džalajovi z VŠC Dukla Banská Bystrica sa na strednom triatlone v Bátovciach najviac darilo v plávaní a v sedle bicykla. Takto ho zachytil tesne po prvej obrátke v Bátovciach náš spolupracovník. Foto: Samo Telúch


Dnes poznáme odpoveď a tá znie: „ Chceli to, rozhodli sa znova podstúpiť náročné preteky so súpermi i so sebou samotnými. Na štart sa ich postavilo vyše sto, ale nie všetci prešli cieľom. V tak náročnej disciplíne sa niet ani čo čudovať, že podaktorí vzdali. Nebolo ich však veľa.“

V hlavnej kategórii mužov, ktorá bola vypísaná pre pretekárov 20 – 39 ročných sa ich postavila na štart rovná päťdesiatka. Cieľom ich prešlo a bolo klasifikovaných 45, čo nie je málo. Najrýchlejším bol podľa očakávania Lukáš Kočář z Brna, český špičkový triatlonista patriaci do širšej svetovej špičky. Jeho výsledný čas 4 hodiny, 10 minút a 38 sekúnd bol najlepší a ako sa mu pretekalo, to prezradí v osobitnom špeciálnom rozhovore mediálnemu partnerovi tohto podujatia, internetovému magazínu Športlandia.sk sám.

My sme stihli postrehnúť, že len v plávaní a behu na 21,1km mal vážneho konkurenta. V prvej disciplíne - plávaní ním bolo šesť rokov mladší Matúš Verbovský zo Športového klubu Atóm Levice, ktorý sa rozbehol k vlastnému bicyklu o šesť stotín sekundy skôr, ako spomenutý celkový víťaz. Lukáš Kočář na bicykli zvyšoval z kola na kolo svoj náskok napriek tomu, že sa preteky konali za bežnej premávky, aj keď pri prejazdoch kľúčovými zákrutami držali nad bezpečnosťou pretekárov „ochrannú ruku“ dopravní policajti. Už po prvom z celkových štyroch okruhov mal vedúci pretekár náskok vyše 3 minút, ktorý stále zvyšoval až sa v cieli ustálil pred druhým Ondrejom Kubom z Bratislavy na vyše 7 minút. Piata priečka patrila v cyklistike Matúšovi Verbovskému.

V cyklistike patrila tretia priečka ďalšiemu reprezentantovi Bratislavy, Michalovi Ráchelovi, ktorý mal štartovné číslo 80 ( osemdesiat). Vedúci pretekár Kočář mal na chrbte osmičku, ale bez nuly. Štvrtý bol po zdolaní 90 km trate v sedle svojho dvojkolesového tátoša pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica Karol Džalaj. Pozoruhodné bolo v tejto disciplíne siedme miesto Jakuba Mészárosa z ŠK Atóm Levice, ktorý bol po prvej disciplíne – plávaní – na 24. mieste. O tomto pretekárovi s rokom narodenia 1991 sa vedelo, že je aj kvalitným bežcom.

beh

A takto vídavať na bežeckej trati aj medzi špičkou svetového triatlonu čerstvého medzinárodného majstra Slovenskej republiky v strednom triatlone na 21,1 km trati Lukáša Kočářa z Brna. Foto: archív Športlandia.sk

A práve beh, záverečná disciplína miešala tiež riadne celkovým poradím. Najrýchlejším v nej bol Matúš Verbovský, ktorému v cieli namerali čas 1 hodina: 23 minút a 14 sekúnd, čo mu po dobehnutí Lukáša Kočářa, ktorý bol v cieli bežeckej disciplíny celkovo štvrtý, stačilo na medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky na celkové 2. miesto, s výsledným časom 4 hodiny 19 minút a 13, 6 sekundy. Ako sme už v úvode nášho komentára uviedli, medzinárodným majstrom Slovenskej republiky na rok 2020 sa stal Lukáš Kočář.

V behu na spomenutej 21,1 km trati bol Daniel Kraviansky ôsmy, ktorý skončil v celkovom poradí na 6. mieste, lebo ho v cieli celkovým výsledným časom predbehol už veterán Petr Vabroušek z Českej republiky (rok narodenia 1976, donedávna ešte člen širšej špičky triatlonistov sveta).

Krásne siedme miesto si z celého štartovného poľa vybojoval Jakub Meszáros. Aj vďaka 3. miestu v behu. Krásne bolo celkové 9. miesto majstra sveta medzi veteránmi z minulého roku Miroslava Ozoráka (rok narodenia 1973), pretekára TK Nové Zámky. Ale aj 10. miesto v celkovom poradí ďalšieho veterána Andreja Orlického (rok narodenia 1977) z Trnavy a 11. miesto Petra Kníža (rok narodenia 1974) z Bratislavy.

V celkovom poradí mužov 20 – 39 ročných bolo poradie na prvých miestach nasledovné: 1. Lukáš Kočář 2. Matúš Verbovský 3. Ondrej Kubo 4. Karol Džalaj 5. Daniel Kraviansky a 6. Jakub Meszáros.

V Kategórii Veteráni 1, v ktorej sa na štart postavilo 33 pretekárov, ale traja z nich vzdali, bolo poradie na prvých miestach nasledovné: 1. Petr Vabroušek, 2. Miroslav Ozorák 3. Andrej Orlický 4. Peter Kníž 5. Mário Kovar a 6. Dalibor Nosek.

V kategórii Veteráni 2 zvíťazil Michal Ivančo 2. Ondrej Vasko z Prievidze 3. Gabriel Duba z Levíc. V tejto kategórii bolo klasifikovaných v cieli 17. pretekárov.

V kategórii Veteráni 3 bol 1. Miroslav Janovčík (1959) TK Nové Zámky 2. Imrich Holečko (1956) Krompachy 3. František Bernáth (1959) Dvory nad Žitavou a 4. Peter Riman (1958). V tejto kategórii vzdal jeden pretekár.

Medzi ženami bola najrýchlejšia Simona Krivánková z Českej republiky , v plávaní tretia, v cyklistike 2, v behu prvá) na druhej priečke skončila Alena Stevens Tatry Triathlon Team (2 – 1 – 2) a tretia Kristína Neč – Lapinová (5 – 3 – 3) z ŠK UMB Banská Bystrica.

Medzi veteránkami vyhrala Slovenka Katarína Belicová bez klubovej príslušnosti.

Celkové výsledky sú na www.sportsofttiming.sk.

Možno vo výsledkovej listine žien uvedená Kristína Neč – Lapinová, ktorá dosiahla v roku 2015 na ironman Hawai výsledný čas 10:45:34 hod, do tých čias z našich slovenských žien na najprestížnejšom triatlonovom podujatí sveta najlepší, by iste najvýstižnejšie analyzovala označenie spomínaného stredného triatlonu v Bátovciach než ho uvádzame ako mediálny partner na stránkach internetového magazínu Športlandia.sk.

Každopádne sa ešte k tomuto podujatiu tak na stránkach Športlandia.sk, Regiónu Hont a ďalších vrátime. Spomínané podujatie malo skvelú úroveň a dobrú organizáciu. Tak sme to zaregistrovali pri hodnotení samotnými pretekármi a pretekárkami.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Tak to vyzeralo v Bátovciach počas plávania vo vodnej nádrži Lipovina, kde bol najrýchlejším druhý v celkovom poradí, Matúš Verbovský.

Foto: Róbert Verbovský

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com