rozhodcovia ofz lucenec

Názory na skloňovanie témy o futbalových rozhodcoch sa rôznia. Existuje skupina, ktorá tvrdí, že futbalových rozhodcov majú právo hodnotiť iba funkcionári futbalových zväzov, presnejšie členovia rozhodcovských komisií. Iní oponujú, že to neprospieva rozvoju futbalu, ani motivácii mladých, stať sa kvalitným futbalovým rozhodcom. My z internetového portálu Športlandia.sk sa domnievame, že pravda je uprostred. Písať o futbale s rozhodcami a o rozhodcoch je aktuálne veľmi potrebné, hlavne však fundovane.Máme tým na mysli rozhodcov, ktorí sú delegovaní na súťaže od žiakov po tých, ktorí rozhodujú v Slovenskej republike tú najvyššiu medzi dospelými.

Na portále Športlandia.sk týmto rozhovorom s Miroslavom Holasom z Oblastného futbalového zväzu Lučenec, kde vykonáva predsedu Komisie rozhodcov otvárame novú rubriku.

Môžete priblížiť vaše futbalové a rozhodcovské curicculum vitae?

S futbalom som začínal v rodnom Poltári ako 6 ročný a ako 14 ročný som odišiel do Lučenca, kde som hrával 1. žiacku ligu a 2. dorasteneckú ligu. V 16-tich som sa vrátil do Poltára a začal som pravidelne hrávať za dospelých. Už v tomto veku som mal problémy so zranením kolena a preto som začal uvažovať o rozhodcovskej kariére. V sedemnástich som absolvoval školenie rozhodcov a začal som zároveň aj rozhodovať. V sobotu som bol rozhodcom a v nedeľu som hral za svoje rodné mesto. Keď som mal 21 rokov rozhodol som sa, že rozhodovaniu sa budem venovať na „plný futbalový úväzok“ a kopačky som zavesil na klinec. Dnes rozhodujem 13 sezónu v krajských súťažiach a 6 sezónu som rozhodcom najvyššej krajskej súťaže.

Ako ste vnímali III. ročník futbalového turnaja O pohár predsedu komisie rozhodcov Stredoslovenského regiónu , čo vás na ňom upútalo, zaujalo, prekvapilo, možno i nahnevalo?

Potešilo ma, že po roku sme sa opäť vrátili do ružomberskej Koniarne, pretože tu je predsa len prajnejšie prostredie. Už vlani sme zostavili dobrý tím, ktorý bol prekvapením celého turnaja a v podstate s maličkými zmenami sme s týmto tímom prišli aj tento rok. Nie sme najmladší, ale ukázalo sa, že skúsenosti často oveľa viac zavážia, ako rýchlosť. Osobne ma nahnevalo vylúčenie brata v semifinále po druhej ŽK, ktoré či už z jeho premotivovanosti alebo prísnejšieho posúdenia rozhodcu nás obralo o finále, pretože v oslabovke sme dostali rozhodujúci gól. Nakoniec sme v rozhodujúcom zápase, kde nám už chýbali sily tiež neuspeli a obhájili sme vlaňajšie 4. miesto a potvrdili sme tak, že naše družstvo bolo druhý rok po sebe najlepším družstvom z južnej časti regiónu.

Skúste priblížiť štatisticky, ale aj obsahovo stav vo vašej Oblastnej rozhodcovskej základni OBFZ Lučenec?

Tak ako v každom ObFZ máme aj my problém s počtom rozhodcov. Boli by sme samozrejme radi, keby ich bolo čo najviac. V súčasnosti máme na nominačnej listine cca 25 rozhodcov z čoho je jedna žena.

Viem, že rozhodujete zápasy III. ligy? Ako sa pozeráte na jarnú odvetu? Poprosím sa dotknúť akú úroveň futbalu ukázala jeseň a čo v tomto smere očakávate od jarnej odvety?

Teším sa, že Novohrad Lučenec ukázal pekný futbal. Pokiaľ viem, tak pohyb vo viacerých družstvách bol značný a osobne vidím ako favoritov na postup Banskú Bystricu a Rimavskú Sobotu. Treťoligové zápasy, ktoré som mal možnosť rozhodovať na jeseň boli naozaj kvalitné a každý rozhodca na ne musí byť stopercentne pripravený a koncentrovaný. Zdôrazňujem zvlášť, samozrejme musí tvoriť perfektný tím so svojimi asistentami. Preto som najradšej, keď idem na stretnutie so svojimi tradičnými asistentmi Čičmancom a mojim bratom Martinom. S nimi som vynikajúco zohraný a na ihrisku o sebe vieme aj naslepo.

Máte vo vašom OFZ Lučenec rozhodcov, ktorých výkony sú už dnes prísľubom do budúcna? Ak áno, skúste povedať ich mená a priezviská.

Dlhodobo sa snažíme motivovať mladých, ctižiadostivých adeptov, aby išli rozhodovať futbal. ObFZ Lučenec patril vždy ku zväzom, ktorý nadpriemerne zásoboval SsFZ rozhodcami a tak je to aj naďalej. V súčasnosti v oblasti máme 3 talentovaných mladých rozhodcov, ktorí ak budú trpezliví, ctižiadostiví, pokorní a diplomaticky na úrovni, majú šancu sa presadiť v krajských súťažiach.

Kde sa vám, osobne rozhoduje najlepšie a kde nechodíte rozhodovať rád? Aj v jednom aj druhom prípade povedzte: Prečo?

Nemám vyšpecifikované obľúbené a neobľúbené destinácie. Je to aj tým, že za ten čas, čo som v krajských súťažiach sa na všetkých zápasoch či je to 5., 4. alebo 3. liga a či je to zápas dospelých alebo mládeže, snažím podať čo najobjektívnejší výkon a funkcionári si to vážia. Všade kam prídem na stretnutie sa cítim príjemne a vždy si mám čo s funkcionármi oboch družstiev povedať.

Mali ste ešte ako hráč svoj rozhodcovský idol? Akú najvyššiu futbalovú súťaž ste hrávali a na ktorom poste?

Nie, ako hráč som si špecificky rozhodcov nevšímal. Viac som ich začal vnímať až vtedy, keď som sa sám rozhodol pridať do rozhodcovského zboru. Dovtedy som, ako som už spomínal, hrával 4. ligu dospelých za Poltár na poste stredného záložníka.

Čo vám dával a dáva futbal?

Futbal ma od malička veľmi nadchol a chcel som byť čo najlepší. Dával mi hlavne radosť z víťazstiev, gólov a učil ma osobnej disciplíne. Za tie roky mi dal veľa nových priateľov, veľa nezabudnuteľných zážitkov a hlavne radosť z toho, že môžem aj ja svojimi výkonmi prispieť k budovaniu dobrého mena rozhodcovského zboru.

Mohli by ste porovnať ten kedy ste boli hráčom vy s tým súčasným?

Hlavne ma mrzí, keď od funkcionárov počúvame ponosy na hráčov, ktorým sa akosi časom prestane chcieť trénovať. Ako keby sa časom vytratila radosť a mnohé veci fungujú len na báze finančnej. Za mojej hráčskej kariéry sme sa na tréningy tešili a chodili sme na ne všetci. Ten špičkový futbal sa zmenil hlavne svojou rýchlosťou.

A čo mládežnícky futbal?

Osobne ma teší, že v našom ObFZ sa nám podarilo včasnými opatreniami – vytvorením napr. súťaže prípraviek, zamedziť tendencii zanikania mládežníckych družstiev. Ak sú deti správne metodicky vedené trénerom, neverím, že nemajú z futbalu radosť.

Nezdá sa vám, že akosi naprieč Slovenskou futbalovou republikou sa málo skloňuje amatérsky vidiecky futbal? Ak áno, prečo je tomu podľa vás tak?

Do amatérskeho mládežníckeho futbalu dlhé roky nešli žiadne finančné prostriedky. Konečne sa podarilo prostredníctvom členských poplatkov vrátiť práve do týchto amatérskych klubov nejaké prostriedky a pomôcť tak v neľahkom zabezpečení chodu družstiev hlavne tým nejmenej solventným obciam. Samozrejme budem rád, ak sa tých peniažkov do týchto družstiev dostane ešte viac. Veď ak nebude amatérsky futbal, nebude ani profesionálny. Najväčšie talenty vyrastajú na dedinách.

Čo by ste chceli povedať pre čitateľov portálu Športlandia.sk na čo sme sa vás neopýtali?

Ak sú čitateľmi fanúšikovia futbalu, tak im želám, aby im futbal robil len a len radosť. Aby z každého stretnutia, z ktorého budú odchádzať či už ako diváci, funkcionári alebo hráči, poprípade rozhodcovia, mali krásny zážitok a aby sa aj na základe príjemne strávených chvíľ na takýchto stretnutiach tešili na ďalšie a ďalšie zápasy. Samozrejme, že si želáme stále viac článkov o futbale na všetkých jeho stupňoch.
Otázky kládol a za odpovede poďakoval Peter Hronček

Popis k titulnej fotografii:
Na zábere približujeme kolektív futbalových rozhodcov z Oblastného futbalového zväzu Lučenec, ktorý svojou hrou na turnaji O pohár predsedu komisie rozhodcov Stredoslovenského futbalového zväzu zaujal hrou, názormi na futbal i jeho rozhodovanie prostredníctvom voľných rozhovorov, ale aj vystupovaním.
Horný rad zľava: Ján Havran - vedúci družstva (5. liga), Peter Budáč (5. liga), Ján Gombala (5. liga), Miroslav Holas (3. liga), Marcel Budáč (delegát SFZ)
Dolný rad zľava: Ján Budinec (ObFZ LC), Martin Holas (4. liga), Stanislav Polomský (4. liga), Erich Kaliňák (5. liga)
Foto: archív Športlandia.sk

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com