michal martikan

 

Filozofia každého športu bez histórie je slepá. Každá história športu bez filozofie je prázdna. Iste by na túto tému mohol prispieť svojim videním, svojimi životnými skúsenosťami zo športu aj dvojnásobný olympijský víťaz, pretekár Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Michal Martikán. Svoju prvú veľkú medailu získal už ako 16 ročný na MS 1995, keď skončil vo svojej disciplíne na treťom mieste, čím sa stal historicky najmladším medailistom svetového šampionátu. Odvtedy na každých majstrovstvách sveta získal medailu.

Na Majstrovstvách Európy 2010 v Čunove získal dve zlaté a to tak v individuálnych pretekoch C1 ako aj v hliadkach 3x C1. Je tiež 5-násobným víťazom svetového pohára. Je držiteľom štyroch ocenení novinárskej ankety Športovec roka za roky 1996, 1997, 2006, 2007. K jeho najväčším úspechom patria 2 zlaté, 2 strieborné a jedna bronzová medaila. Zlatá medaila z olympiády v Atlante bola vôbec prvá olympijská zlatá medaila pre samostatnú Slovenskú republiku. O zlato na Letných olympijských hrách v Athénach prišiel až po dodatočnej spornej penalizácii v cieli za údajný dotyk na jednej z bránok. Začať napĺňať históriu športu takým výpočtom medailových umiestnení znamená hlbšie sa zamýšľať nad filozofiou každého športu. Tá je bez histórie vždy slepá. Každá história športu bez filozofie je prázdna. I to je jeden z motivačných faktorov, prečo Športlandia začala s otvorením tejto podkategórie vo svojom obsahu.

Lev Starew

Popis k fotografii:
Krásne športové obrázky i bohaté dojmy z ovládania športového majstrovstva ponúka desaťročia v súbojoch svetovej špičky vodný slalomár Michal Martikán.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com