candles

Smutná správa obletela v utorok 18. júna toho roku futbalové Slovensko. Po legendárnom Jozefovi Adamcovi dotĺklo v spomínaný utorok aj futbalové srdiečko ďalšieho bývalého legendárneho futbalistu slávnej Trnavy, ktorý spojil svoj život s banskobystrickým futbalom. Keď v roku 1967 zatrúbil Spartak Trnava do útoku na ligové prvenstvo vo vtedajšej federálnej československej lige základnú zostavu tvorili Geryk, Dobiáš, Jarábek, Majerník, Hagara, Hrušecký, Kravárik, Kuna, Švec. Adamec a Kabát.

jan faith 01

Do ligových Košíc prišiel v hokejovej sezóne 1967/1968. Mal 19 rokov, keď po prvý raz obliekol ligový dres VSZ Košice. Sezónu predtým bol v Poprade spolu s Kečkom najmladším hráčom „A“ mužstva dospelých a svojimi 19 gólmi sa pričinil, že Poprad poškuľoval po kvalifikačných zápasoch o postup do I. československej hokejovej ligy.

dobias venglos ondrus adamec capkovic

Dňa 24. decembra 2018 obletela futbalový svet smutná správa. Futbalový svet opustil fenomenálny ostrostrelec Jozef Adamec, ktorý začal dávať futbalové góly za žiakov Vrbového, dedinky pri svetoznámych slovenských kúpeľoch Piešťany. V šestnástich rokoch ho tatko Malatinský prijal do futbalovej školy slávneho Spartaka Trnava, v drese ktorého dosiahol najvyššie futbalové méty.

vodne polo

Aj keď budú súvislosti slovenského vodného póla, publikované v roku osláv jeho československej 100 ročnice, synergickým produktom viacerých myslí, môj pohľad na špičkové, majstrovské vodné pólo, uznávané staručkou Európou a svetom, najviac ovplyvnilo stretnutie a počas neho skloňovanie vodnopólového i všedného života s Ladislavom Bottlikom. Vďaka nemu som povďačný za inšpiráciu a múdrosť, ktorú som mohol získavať od mnohých zaujímavých osobností košického, slovenského, európskeho a svetového vodného póla a za zdroje a korene tejto múdrosti, pochádzajúce z niekoľkých vodnopólových generácií. Priznávam, motívom môjho stretnutia s Ladislavom Bottlikom boli nielen štatistami zaznamenané jeho športové vodnopólové úspechy, ale aj otázky typu: „Existuje na tomto svete dokonalosť, napríklad vodnopólová, ktorá by mohla byť oddelená od pravého života?“

ivan kovac

V Dukle Banská Bystrica pôsobilo a pôsobí množstvo zaujímavých športových osobností. Jednu z nich mi život dovolil spoznávať dlhé roky prostredníctvom jeho duševných i fyzických procesov, prežívaných i rozprávaných príbehov. Teší ma, že v čase osláv jeho sedemdesiatych narodenín mu môžem verejne poďakovať za dlhoročné sledovanie jeho ľudských, hlavne športových vývojových období.

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com