lipany dukla

Pri futbale a s futbalom píše svoj životný príbeh už piate desaťročie. Najviac v mestečku Lipany, odkiaľ pochádzal a kde pôsobil aktívne napríklad ešte v roku 1962 aj futbalový rozhodca Anton Repeľ.

krizalkovic

Na snímke PhDr. Jozef Križalkovič v čase, keď ešte pracoval vo funkcii prezidenta ŠK Odeva Lipany. Vtedy postúpili dospelí tohto mestského klubu celkom 3x do II. futbalovej ligy v Slovenskej republike. „Sám považujem za veľmi dôležité aktívne a systémovo prepájať školský šport, futbal zvlášť, s klubovým futbalovým životom“ tvrdí dnes J. Križalkovič, keď užíva dôchodcovskú atmosféru, vždy vtedy ak sa analyzujú futbalové opatrenia pre zvýšenie úrovne slovenského futbalu v súperení s tým kvalitnejším v Európe a svete. Foto: Viktor Zamborský

Ten začal futbal rozhodovať ešte v roku 1946 v bývalej Východoslovenskej župe ako každý začiatočník na dedinských ihriskách v najnižších súťažiach.Jeho krátky život a úspešnú činnosť futbalového rozhodcu nečakane ukončila životná tragédia. Doktor filozofie, Jozef Križalkovič, ktorý sa narodil v roku1956 v Lipanoch,ale žilv neďalekej dedinke Torysa, túto smutnú udalosť priblížil pre čitateľov takto:

„Pri lete do Varšavy, kde bol Anton Repeľ delegovaný na medzištátny zápas Poľsko - Anglicko lietadlo pri Újezde neďaleko Brna havarovalo a dňa 10. októbra 1962 aj tento kvalitný rozhodca s medzinárodnou licenciou s ďalšími spolucestujúcimi na palube zahynul v troskách spomínaného lietadla.

Futbal, šport vôbec majú v Lipanoch dlhoročnú tradíciu, a nielen Anton Repeľ, ale i ďalší, napríklad aj môj stredoškolský pedagóg počas mojich gymnaziálnych štúdií, pán Milan Fabián, upísali tejto oblasti zo svojich životov veľmi veľa času. Športové encyklopédie prinášajú množstvo dátumov, výsledkov, overených či menej prebádaných informácií aj z oblasti futbalu, ale reč futbalových srdiečok , obsahuje u mnohých aj dnes ešte na slovenskom vidieku veľa statočných futbalových príbehov, no málo publicisticky naprieč celému Slovensku šírených. V období samotného COVIDu, ale už aj predtým poznačených zo strany systému nášho slovenského športu veľmi nesystémovými krokmi hlavne v práci s futbalovou, ba i ostatnou časťou mládeže z oblasti iných druhov športu, dokonca mnohými zodpovednými doslova odstrkovaných, nežiadúcich.

Patrím k tým, ktorí sa stotožňujú vo verejnosti so známym trendom publicistiky, že hlavne súčasný čas zvaný nečas, v ktorom sa človek ocitol v stave inflácie slova, ktorá zapríčinila jeho devalváciu a bezcennosť je najvyšší čas, aby sa v našich zemepisných šírkach odhodilo „narcisoídne“ zrkadlo a aby sme živému slovu venovali väčšiu pozornosť. Možno sa nám aj tak podarí zachrániť slovo, to múdre, učenlivé, úprimné, počas dní, v ktorých je potrebné slovo dodržiavať, neprevracať a neprekrúcať jeho dejiny v historických súvislostiach. Nie kvôli dobrej etike, ale pre mravnú silu, hrdosť a statočnosť i vernosť či lásku, ktoré slová nesú.

Nie sú to frázy. Je to veľmi naliehavá potreba. Prežívame, totiž, slovom o skutočnom športe stav národného ohrozenia. Možno aj preto som sa rozhodol po konzultáciách s pedagógom, bývalým úspešným futbalovým hráčom, ale i trénerom Emilom Jackom, súčasným prezidentom ŠK Odeva Lipany, znova v Lipanoch venovať futbalovej mládeži. Meno a priezvisko tiež už nežijúceho a v tomto článku spomenutého pána Milana Fabiána asi tam hore, z nebíčka volá k nefalšovanej realizácii evanjelia na tejto zemi.“

Dôkaz aj na základe veľmi funkčnej výpovede skúseného futbalového funkcionára Jozefa Križalkoviča z Lipian, že žiť so športom pre detí je na svete tá najvýznamnejšia a najhodnotnejšia vec. Mnohí však aj zo štátnych prostriedkov v našom systéme podpory mládeže cez akadémie a ÚTM len parazitujú, bez patričného efektu.

Nechajme ešte chvíľku rozprávať dlhoročného bývalého prezidenta ŠK Lipany, kde vyrástlo veľa kvalitných futbalových reprezentantov, doktora filozofie Jozefa Križalkoviča.

„My chceme a budeme v krátkej dobe opäť v praxi spájať úzku spoluprácu športu na školách, prostredníctvom športových tried, nie na papieri, ale v praxi, s našim ŠK Odeva Lipany. Aj keď nám zákerná smrť urvala z radov kvalitných pedagógov a futbalových zanietencov i odborníkov veľmi rýchlo aj Jána Varechu, chceme i týmto spôsobom nadviazať na ním tiež presadzované metódy spolupráce, o ktoré sa počas svojho života snažil. On zavše vo voľnej debate nie raz tiež podčiarkol, aby sme mohli zmeniť nedobrý súčasný stav na úseku športu stačí prinášať a prenášať spoluprácou našich pedagógov už na základných a stredných školách s miestnym ŠK Odeva Lipany. Ide tu hlavne o uplatňovanie v praxi a práci s deťmi nielen pri futbale a športe vôbec 3 základné princípy - lásku, láskavosť a súcit. O to viac ma mrzí hlasovanie zástupcov profesionálneho športu z ULK na poslednom zasadaní Výkonného výboru SFZ, ktorí boli proti reštartu celého amatérskeho futbalu. Ono si to málokto všimol, ale vzáujme jedného klubu v druhej lige boli schopní obetovať celé Slovensko. Smutné, ale pravdivé. Otvorme už konečne oči a dajme deťom na dedinách to, čo im patrí a čo určite pomôže slovenskému futbalu. Lebo hlavne tam sa rodia a žijú aj budúci možní slovenskí reprezentanti. Riešenia bez náročných a nič neriešiacich koncepcií, ale so zdravým gazdovským rozumom.

Ten sa nám, aj napriek zdôrazňovaniu evanjelia, z našich súčasných životov stále zatiaľ viac a viac vytráca aj v iných životných prezentáciách, v práci s deťmi pri športe a pre šport pravdepodobne najviac. Ale ruku na srdce, nehádžeme si tie polená pod nohy často aj sami?“

Ak už citujeme skúseného dlhoročného funkcionára futbalu z nášho slovenského vidieka, nejde o futbalové mestečko s futbalovými úspechmi všedné. Lipany hrali trikrát druhú najvyššiu futbalovú súťaž dospelých vo futbale – II. futbalovú ligu. So svojimi odchovancami. Mestečko medzi Šarišskou vrchovinou a Čergovským pohorím na hornom toku rieky Torysa v okrese Sabinov je v súčasnosti domovom vyše 6000 obyvateľov, so spádovou oblasťou, v ktorej žije 25 000 ľudí.

Má však stále vo svojich radoch skutočných srdciarov, ktorí milujú šport, pohyb v prírode, svoju rodnú hrudu. Sú nefalšovane hrdí na svoje mesto, na svoj športový klub. Futbal detí pokladajú za dôležitú štartovú čiaru pre nácvik a v neskoršom živote uplatňovanie vo svojich životoch trpezlivosti, húževnatosti, nevzdávať sa a ísť postupnými krokmi za svojimi cieľom. Aj preto práve teraz, keď čo nevidieť rozbehnú znova zaujímavé projekty s deťmi aj na úseku ďalšieho rozvoja hry s atraktívnym a fascinujúcim názvom – futbal našich detí, našej mládeže, prichádzame so seriálom príspevkov, ktorými by sme radi popularizovali pozitíva tejto hry ako odraz kvalitnej spolupráce škôl a futbalových klubov práve na slovenskom vidieku. Samozrejme, s našim partnerským portálom - Duklasport.sk.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
„ŠK Odeva Lipany je malý futbalový klub v malom mestečku na Východe našej vlasti. Teší ma, že dokážeme vlastnými silami, vlastným fair – play prístupom k futbalu a vlastnými hráčmi príjemne oživovať slovenský, ale i európsky futbal hráčskou kvalitou z Lipian. Zostup do II. ligy nevnímame preto vôbec tragicky. Futbal je pre nás hrou s presnými pravidlami a serióznou funkcionárskou angažovanosťou“ – povedal pre Duklasport.sk PhDr. Jozef Križalkovič v máji 2019 po zápase v tom čase dvoch nováčikov II. ligy na banskobystrických Štiavničkách medzi MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Odeva Lipany, odkiaľ je tento záber.

Foto: Samo Telúch

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com