benedik zvalo

 

Slávne futbalové jedenástky, ktoré pod logom Dukly Banská Bystrica trénoval Peter Benedik, boli unikátne. Stačí uviesť napríklad zostavu dorasteneckých majstrov Československa z roku 1989. Holec – Balon, Karásek, Fízel, Praženica - Scheling, Zátek, D.Tóth, Strelec – Rusnák, Dikacz, Slobodník. K tejto zostave možno smelo pričleniť aj Gaška a mohli by sme i podaktorých ďalších, vekovo však mladších ( M. Penksa mal v tom čase 14 rokov a už dostával herné príležitosti), ktorí sa v tom čase už v dorasteneckom drese Dukly objavovali. V tom čase chodili dorastenci Dukly Banská Bystrica pravidelne na kvalitne obsadený turnaj do západonemeckého Ostrachu, kde hrávali špičkové dorastenecké európske kluby.

Chlapci v dresoch Dukly, ale pod značkou Dukla Praha, lebo tá mala v tom čase vo svete úžasný kurz, boli však naši, banskobystrickí odchovanci z preslávenej liahne Petra Benedika. Trénera, ktorý pôsobil pri dorasteneckých výberoch Československa a ktorý aj s ďalším trénerom Dukly Banská Bystrica, Viliamom Kováčikom, posúval hráčsku dorasteneckú kvalitu zo Slovenska do československej reprezentácie. 

Ak v tom čase písali západonemecké denníky, že v dresoch Dukly hrávajú super technici, žongléri s futbalovými loptami, autormi článkov boli v prevažnej miere ostrieľaní západonemeckí futbaloví fajnšmekri. Tí mali na mysli mládežmíkov spod Urpína. Toto sme pripomenuli futbalovému trénerovi Petrovi Benedikovi po rokoch, aby sme sa dozvedeli či tam chodil aj za nápadom usporiadať aj v Banskej Bystrici futbalový turnaj pre deti a mládež, ktorý by lákal futbalovou kvalitou a mal z pohľadu Európy svoje čaro, jedinečnú atmosféru...

Pán Benedik, ako vnímate obsah týchto úvodných riadkov, ktoré sme vám predostreli k prečítaniu skôr, než začneme náš dnešný krátky rozhovor?

Pripomínajú mi dnes všeličo. Napríklad víťazstvo na spomínanom turnaji v Ostrachu nad Dusseldorfom 4:0, vtedy sme vyhrali i nad rovesníkmi z anglického Tottenham Hotspur, neskôr pribúdali víťazstvá nad FC Koln, Borusiou Dortmunt a ďalšími skvelými súpermi z iných vyspelých futbalových krajín Európy. Za tými riadkami , ktoré mám pred sebou sa mi tlačia pred oči i ďalšie skvelé futbalové osobnosti, ktoré prešli mládežníckym futbalovým rukopisom banskobystrickej Dukly. Mám na mysli napríklad Dušana Fitzela, ktorého hráčske, neskôr neporné vysoko kvalitné trénerské, ale aj ľudské kvality neboli a do dnes nie sú v našich zemepisných šírkach tak medializované, ako vysoko sú cenené vzhľadom na kredit jeho odbornosti vo futbalovom zahraničí. Mohol by som spomínať i ďalších....

Skúsme teraz nechať menoslov tých, ktorých ste vychovávali v Dukle bokom. Otvárame nový internetový portál www.sportlandia.sk, na ktorom sa chceme venovať aj vzťahovým otázkam trénerov a ich zverencov. O tom sa v súčasnosti píše pomenej Ak by ste mali stručne charakterizovať, čo posúvalo strmšie na futbalové výslnie mnohých chlapcov, ktorých ste v Dukle so svojimi kolegami v žiackych výberoch a potom dorasteneckých, ale aj medzi dospelými dostávali po futbalovej a ľudskej stránke zväčša rapídne nahor?

Tí, ktorých sme vybrali do Dukly už v detskom veku, prišli do lepších podmienok. Za základ našej výchovy sme brali komplexnosť prípravy každého mladého chlapca na život. Hodnoty života a futbalového rastu sme neskloňovali prostredníctvom peňazí, skôr sme ponúkli všestranne zameranú tréningovú lopotu. Do Dukly sme si vyberali chlapcov rozumných, ktorí futbal hrať chceli, lebo ho milovali. Sem - tam sme zabrdli bežným rozhovorom aj do problémov ich prípravy v škole, ktorú navštevovali. Samozrejme, že sme sa v príprave a tréningoch držali kvalitnej metodiky, ktorá mala v tom čase vo futbalovom Československu úžasný cveng. Možno niekedy neboli počas zápasov na ihrisku medzi trénerom a hráčmi veľmi srdečné vzťahy, ale potom, keď už sme chodili ako majstri Československa s dorastencami Dukly Banská Bystrica na kvalitne obsadené medzinárodné turnaje do zahraničia, či s mládežníckymi reprezentáciami bojovať v ich kategóriách o európske pocty najvyššie dokonalá súhra na všetkých stupňoch bola veľmi potrebná. Moje trénerské krédo bolo známe. Futbalový rast som odvíjal od náročnosti, ktorú som od chlapcov vyžadoval na každom kroku ich pôsobenia v Dukle. Mám na mysli tréning, samotné zápasy, ale aj prosperitu v škole a seriózne spoločenské vystupovanie na verejnosti i v bežných dialógoch.

Pán Benedik,vzdúvadlá ľudských futbalových túžob bolo za vašich čias potrebné jednostaj čímsi napĺňať, opakujú poeticky vašu metodiku tréningov tí futbalovo i inteligenčne najlepšie pripravení jedinci z vašej futbalovej školy. Ako to, vlastne, bolo?

Tisíkrát overená futbalová pravda mala vtedy a má aj dnes inú príchuť v teórii a inú v praxi. K mnohým potešeniam našej tréningovej práci patrila drina. Futbalový život mnohým ukázal, že možno ten termín nie je z každodenného koloritu života z humánneho hľadiska najšťastnejší, vo vrcholovom futbale, športe vôbec, ale aj v živote rodiacich sa skvelých odborníkov z iných sfér ľudského pôsobenia, nezastupiteľný a potrený.Treba verejne priznať, že mnohí pocítili, keď začali na sebe "makať" už v príprave, ako ich rýchlo dokázali opúšťať dobré nálady. Aj preto bolo potrebné každý tréning inovovať, modelovať tak, aby tréningy neboli jednostranne zamerané. Preklenutím stereotypov v tréningu je každá, i tá najtvrdšia drina, znesiteľnejšia.

A čo motivácia?...

To, že niekto dosiahne nejaký futbalový úspech, je len dôkazom pre všetkých, že ostatní ho môžu dosiahnuť tiež. Takých príkladov z futbalového života je na státisíce, keby to mnohí chlapci z futbalovej dielne Dukly neskúsili na vlastnej koži ako vie motivačne prospešne pôsobiť víťazstvo nad veľmi zdatným súperom, sotva by boli ochotní oddávať sa tvrdej reholi v tréningoch, zápasoch a živote aj v rokoch futbalovej dospelosti.
Zatiaľ vám ďakujem za vaše názory, pohľady a skúsnosti. Isto vás oslovíme za účelom mediálnej spolupráce aj v blízkej budúcnosti s otázkami z iného súdka futbalových činností a vašich skúseností. Vieme o tom, že ich máte na rozdávanie.

Zhováral sa Peter Ondavský

Popis k fotografii:
Peter Benedik (vľavo) a Štefan Zvalo toho z mládežníckeho futbalu prebrali spolu veľmi veľa. Takmer celé štvrťstoročie sa spolu podieľajú na kvalite a dôstojnej organizácii medzinárodného halového futbalového turnaja O pohár Jozefa Vengloša. Preto je každý postreh vyslovený ich ústami zaujímavý a hlavne z pohľadu práce s mladými futbalistami potrebný.
Foto: Ján Miškovič

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com