bekescaba hromadny start

Keď si robíme v spomienkach občas poriadok, zvykneme na odporúčanie českého herca, humoristu, glosátora a vynikajúceho zabávača – Miroslava Horníčka - vymetať zbytočné, spáliť pochmúrne , ale oprášiť príjemné a vyleštiť radostné.

rosenbaum

Takto sa ešte na tartane v Michalovciach pred 2 rokmi prezentoval skvelým tempom mladý pretekár ŠK BCF Dukla Banská Bystrica Lukáš Rosenbaum, ktorý prišiel na podujatie z Nemecka, kde dnes žije a trénuje. Viac o ňom nabudúce. Foto: autor článku


Z československej atletickej chôdze sú to nielen návraty do vlastného detstva, ale aj k menám a priezviskám Juraj Benčík, Alexander Bílek, Vladimír Pařízek, Josef Macek, Eužen Zedník, všetko špičkoví reprezentanti v atletickej chôdzi ešte z čias našej mladosti. Potom postupne prichádzali Jozef Sabo, Jozef Pribilinec, Pavol Blažek, Roman Mrázek, neskôr Peter Korčok, Miloš Bátovský, Matej Tóth všetko dobre známi pretekári, ktorých mená boli, sú aj historicky budú, samozrejme v spojitosti s ďalšími, v atletickej chôdzi spätí s jej súčasnosťou i minulosťou.

Zvlášť cenení spomedzi spomenutých i z priestorových dôvodov nespomenutých sú tí, ktorých pozná viac než len ich blízke, alebo vzdialenejšie okolie. Všetci uvedení reprezentovali resp. reprezentujú svoj klub a svoju vlasť pod logom Dukla a so štátnym znakom na hrudi. Na takých môžeme byť právom hrdí a my, ktorí na logo športovcov Dukla v prepájaní na úspešnú reprezentáciu hrdí sme, o takých ľuďoch často rozprávame, ba s mnohými žijúcimi zvykneme viesť aj osobné dialógy.

Aj preto, aby sme ich športové pretekárske, trénerské či funkcionárske úspechy mohli pravdivo približovať čo najväčšiemu okruhu záujemcov, učiť sa z ich skúseností i inšpirovať sa motiváciou tých, ktorí sa dokážu celou svojou osobnostnou charizmou starať o tých najmladších, teda takých, akými boli oni samotní, keď s atletickou chôdzou začínali.

Prečo sme si vybrali práve atletickú chôdzu? Lebo práve tam nachádzame na rozdiel od dospelých, ale i iných športových disciplín z iných odvetví športu najviac takých pretekárov a také pretekárky, ktorí(é) patria vo svojich kategóriách medzi špičku v Európe. Máme na mysli kategórie junioriek a juniorov, starších dorasteniek a starších dorastencov, ale dokonca aj žiakov a žiačok.

Budeme konkrétnejší a budeme menovať: v kategórii juniorov Patrika Nemčoka, aj keď v súčasnosti už s obavami pre jeho časté maródky a tým aj výpadky z tréningového procesu. Popri Patrikovi Nemčokovi je tu však aj ešte širšia skupina talentovaných mladých pretekárov v atletickej chôdzi, o ktorých už dnes chodia superlatívy na ich účinkovanie pri rozvíjaní svojho talentu tak z domácich ako i zahraničných pretekov. Máme na mysli pretekárov Jakuba Bátovského, Michala Dudu a Filipa Krestianka, všetci spomenutí reprezentujú a športovo vyrastajú v ŠK BCF Dukla Banská Bystrica a Tomáša Mencela s Adamom Nosáľom z AK ZŤS Martin.

Kým v BCF Dukla je šeftrénerom známy Juraj Benčík, v Martine sa atletickej chôdzi venujú tréneri Zuzana Zemková a Pavol Zemko.

Medzi juniorkami je to Alžbeta Ragasová, ktorú v AK Dubnica nad Váhom trénuje Jozef Pavelka.  Ako potvrdili ostatné tohoročné májové majstrovstvá SR v tejto vekovej kategórii, ktoré boli súčasťou tohoročnej Záhoráckej dvadsiatky, A. Ragasová cíti z domácej základne konkurenciu vo vekovo mladších súperkách - Paulíne Avenovej zo ŠK ŠOG Nitra, ktorú tam trénuje Peter Mečiar, ale rovnako aj od pretekárok z Košíc Karin Devaldovej a Stanislavy Hakulinovej z AK Slávia TU Košice, kde je ich trénerkou Henrieta Rusnáková.

Isto, mladí pretekári, ktorých mená a priezviská uvádzame, majú svoju športovú budúcnosť ešte iba pred sebou.

V mladších vekových kategóriách sa najčastejšie objavujú pretekárky a pretekári v tričkách BCF Dukla Banská Bystrica. Napríklad na kilometrovej trati medzi „prípravkarmi“ u chlapcov bolo poradie: 1. Michal Benčík 2. Matias Svitač a 3. Filip Benčík (všetci BCF Dukla) u dievčat v tej istej kategórii vyhrala Olívia Kolláriková z domáceho ŠK Borský Mikuláš, ale ďalšie 2 miesta patrili znova mladým pretekárkam BCF Dukla Banská Bystrica Tatiane Tkáčovej a Liliane Kravčíkovej.

Aj v kategórii mladších žiakov zvíťazil pretekár BCF Dukla Tomáš Tkáč pred svojim oddielovým súperom Šimonom Benčíkom a medzi dievčatkami v mladších žiačkach zvíťazila podľa očakávania Dominika Pernická , ktorá bude iste výrazne dominovať aj prostredníctvom, verme znova dlhodobo rozbehnutého, tentoraz v poradí 15. ročníka Žiackej chodeckej ligy. Samozrejme, tak u nej ako i jej súperiek, pretekárok v tom istom klubovom tričku, teda s logom BCF Dukla na hrudi cítiť predovšetkým radosť z pohybu aj u jej najčastejších súperiek o prvenstvo Sabiny Mrázovej a Laury Ernekovej.

To isté platí v kategórii mladších žiakov, ktorí s rokom narodenia 2008 a mladší dokumentujú tiež radosť z toho čo na pretekoch produkujú. Tam spravidla na domácich podujatiach aj v zahraničnej konkurencii spravidla víťazí Šimon Bátovský pred Samuelom Harmanom a Michalom Ivaničom.

Rad radom by sme mohli menovať aj talentované dievčatá z toho istého klubu BCF Dukla Banská Bystrica Bibianu Jančovú, Kristínu Zámečníkovú a ďalšie. Rovnako i ďalších chlapcov. Tentoraz nie je cieľom prinášať poradie na tých či oných pretekoch. Podstatné je, že aj atletická chôdza rozbehla svoje dlhodobé súťaže. Doma i v zahraničí! Tie najkvalitnejšie a najlepšie obsadené sú zdokumentované presne, s rokmi narodenia a dĺžkami tratí na webovej stránke Slovenského atletického zväzu.

Odskočme si však napriek tomu do vyspelého Nemecka, kde sa tiež objavuje medzi žiakmi na tamojších domácich významných pretekoch meno a priezvisko pretekára BCF Dukla Lukáša Rosenbauma. Chlapca, ktorý víťazí nevídanými časmi vo svojej vekovej kategórii. Samozrejme, v atletickej chôdzi. V našej publicistike začínajú o jeho talente zápisky 19. marcom 2016 v Dudinciach. Tam sme si k menu Lukáša poznamenali výsledný čas 6:08 v kategórii M 8. V máji 2016 ho videli priaznivci atletickej chôdze v Borskom Mikuláši a Hlohovci, kde si zlepšil čas na tej istej trati na 5:37. V roku 2017 na tom istom mieste to už bolo 5:17 po tom, čo v Dudinciach podal výkon 5:06 min na kilometer!

Aj tak píšeme príbeh „nášho“ Lukáša Rosenbauma. Vyrastajúceho dvojjazyčne v nemecko - slovenskej rodine. Objavili ho v rámci scoutingového systému v Banskej Bystrici, kde výkonnostnému športu v klube VŠC Dukla „predchádza“ klub pre dorast a širšiu verejnosť BCF Dukla s jedným z najlepších systémov objavovania a výberu mladých športovcov. Samozrejme, k Lukášovi sa vrátime osobitným materiálom.

Nie preto, aby sme verejne vyslovovali nesúhlas s takými, ktorí na rôznych vážnych postoch vo vysokých funkciách tvrdili, že: „My sme nešportovali a sme tu!“

My sa od takých tvrdení a postupov verejne dištancujeme dlhodobo, lebo sú nebezpečne škodlivé, choré. Aj náš súčasný slovenský šport je úžasne chorý. Už dlhoročne.

Ak niekto úprimne myslí, že je ho potrebné skutočne ozdraviť, potrebuje poznať presnú diagnózu. Prospešnú pre zdravé životy drvivej väčšiny ľudí. Počínajúc deťmi pokračujúc dospelou populáciou a končiac dôchodcami. Nič viac, ale ani nič menej. Aby sme mohli zmeniť zlo plodiace vážne choroby, skôr než začneme čímkoľvek iným, potrebujeme 3 základné veci – lásku, láskavosť a súcit so skutočným ľudským dobrom. Inak väčšina z nás nebude nielen žiť, ale už pomaly ani existovať na tejto planéte zvanej Zem!“.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
O slovenských talentovaných pretekárov z atletickej chôdze chodia pozitívne správy čoraz viac aj zo zahraničia. Po otvorení zahraničných atletických podujatí nám zaslali naši spolupracovníci túto krásnu fotografiu z neďalekého Maďarska, kde sa v pretekoch medzi dospelými a juniormi svojimi výkonmi presadili ešte iba dorastenci ŠK BCF Dukla Banská Bystrica Jakub Bátovský (rok narodenia 2005, v cieli mu na 10 km trati namerali čas 45:41 minúty ) Filip Krestianko (rok narodenia 2005, v cieli výsledný čas 47: 46 minúty) a Michal Duda (rok narodenia 2004, v cieli výsledný čas 48: 23 minúty) Náš spolupracovník Z. Offela nám pre internetový magazín www. sportlandia.sk urobil fotografiu tesne po štarte, ktorý bol ráno o 9.30 hodiny. Na zábere vidíme Jakuba Bátovského v modrom oblečení medzi pretekármi so štartovným číslom 64, Michal Duda kráča po štarte vedľa neho so štartovným číslom 65 a tesne za nimi sa svižným tempom púšta do súboja s časom v typicky aprílovom počasí so štartovným číslom 66 Filip Krestianko.

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com