mudr anton korgo

V máji tomu bude rok, čo mi život dovolil bližšie spoznať doktora prírodných vied, pána Antona Korga, s ktorým som robil rozhovor pre internetový magazín Športlandia.sk na tému: Poznávanie pravdy je zdravím vlastného ducha. V súčasnosti nám do redakcie i v mailovej pošte prichádza množstvo prognóz, predpovedí, filozofických úvah o smerovaní našich životov.

Keďže doktor Korgo pôsobí v oblasti zdravej výživy vyše polstoročia, z toho vyše 40 rokov vlastní firmu, ktorou uviedol vďaka plodu aceroly na svetový trh prírodný vitamín „C“, požiadal som ho znova o jeden nie každodenný rozhovor. Tu sú otázky a odpovede:

Pán Korgo, vaša firma oslávila 40 rokov trvania 17. apríla 2019. Už vtedy sa mi od vás dostala zaujímavá filozofická úvaha o návratoch do rokov predchádzajúcich, z pohľadu vekov dávnych i menej dávnych. Mohli by ste túto filozofiu pre čitateľa Športlandie.sk teraz oživiť?

Zopakujem len to, s čím ste sa mohli zoznámiť pred rokom. Pokúsme sa použiť zaujímavú matematiku: Ak by 1 rok znamenal 1 sekundu, tak naša planéta by bola dnes 151 ročná! Acerola, ktorú spomínate a ktorú sme bližšie priblížili našim prvým rozhovorom pred rokom, by bola uvedená na trh pred 40 sekundami (40 rokmi). Pripusťme, že dnešný priemerný vek človeka, trvá o niečo viac ako 1 ( jednu) minútu to znamená niečo vyše 70 rokov. Vitamín „C“ bol objavený pred 1 a pol minútou, teda pred 95 rokmi a priemyselná revolúcia začala asi pred 3 minútami, teda pred 200 rokmi. Kristus žil pred ½ (pol) hodinou čo v prepočte znamená pred 2 tisíc rokmi. Sodoma –Gomora a iné pohromy sa udiali pred hodinou. Nová doba začala pred 3 hodinami, neandertálci vymreli pred 10 ( desiatimi) hodinami a paleo, začiatok ľudstva bol pred mesiacom. Nová doba trvá 3 hodiny, iba zlomok dnes z vyše 150 výročia našej planéty.

Dobre som pochopil z toho, čo ste povedali, že dnešný moderný svet sa vyvíja veľmi rýchlo? Niekde som čítal - vedomosti ľudstva sa v dávnych dobách, vraj, zdvojnásobovali každých 4-5 tisíc rokov, neskôr každých 1000 rokov, potom 100 rokov…, dnes sú to už každé 2 roky; technika a veda idú tempom dopredu, obrovským tempom. Mení sa naša hlava a naše telo tým istým rytmom?

Pokrok a biologická predispozícia tela sú dve rozdielne udalosti. Kým náš mozog berie na vedomie rýchle technické pokroky a spoluúčinkuje na zmenách, naše telo a naša myseľ žijú ešte niekoľko tisícročí dozadu s ich biologickými a fyziologickými funkciami. Človek si môže scivilizovať, zmeniť, spohodlniť a prispôsobiť svoje okolie, ale zmeniť telesné funkcie a myseľ môžu iba príroda a dlhý čas.

Pokúste sa bližšie a konkrétnejšie toto tvrdenie čitateľovi objasniť. Napríklad potravinovými produktami, ktoré človek užíva...

Toto, čo som predchádzajúcou odpoveďou naznačil, platí hlavne o potrave. Nemôžeme si spriemyselniť potravu na úkor prírodnej stravy, lebo telo sa začne tomu brániť v podobe chorôb. Nehľadajme v takom vyjadrení žiadnu senzáciu. Dnes je už verejne známe, že väčšina našich chorôb je zapríčinená nesprávnou výživou a i naším prostredím, ktoré sme zmenili najmä rýchlym priemyselným vývojom. V uponáhľanej dobe pribúda stále nielen viac stresov, ale stále pribúdajú aj rôzne spôsoby diét, o ktorých sa vedci a lekári dohadujú. Ukazuje sa, že tie diéty nie sú často tak dôležité pre naše zdravie, ako je dôležité poznanie obsahových látok v strave a pôvod našich potravín. Zaujímavosťou doby je diéta na schudnutie. Jesť aby sme schudli, nie je v prírode známe. Ak jesť tak preto, aby sme dodali telu potrebnú energiu a výživu. Oboje veľmi potrebné pre naše aktivity.

Tu sa mi tlačí na papier zaujímavá otázka: Prečo potrebujeme jedlo na schudnutie? Kedy ho na schudnutie potrebujeme?

Správny postreh, dôležitý vnem pri vlastnom stravovaní. Ak sa stravujeme zdravo, s prírodnými potravinami, a nie sme ovplyvnení génmi alebo inými biologickými zvláštnosťami nášho tela, tak to je tá naša zdravá, trvalá a účinkujúca diéta.

Dá sa tomu rozumieť tak, že správne prírodné a plnohodnotné potraviny nemusia mat‘nanútenú deklaráciu výživových hodnôt?... Alebo očakávate také deklarácie v súvislosti s ovocím, zeleninou, s čerstvými mäsovými a mliečnymi výrobkami, ktoré kupujeme na tržnici? Alebo, trebárs, aj vsúvislosti s divinou a rybami z mora?

Spomínate deklarácie, v slovenskom jazyku presnejšie – prehlásenia. Deklarácie zaviedol priemysel nútený politikmi a dobou, možno v minulosti ako potrebu. V dnešnej dobe už také vynucovanie nie je to vždy reálne, lebo dokonca vedie k mýleniu konzumentov. Konzument potom kupuje takéto priemyselné výrobky s deklaráciami, verejnou širokou mediálnou ponukou, asi s väčšou dôverou, lebo si myslí, že je to kontrolované. Kontrolované kým ? Pýtam sa to preto, keď sa taká deklarácia musí urobit kvôli kontrolám inštitúcií, ktoré uvádzajú danýprodukt na trh a potom, kedy ešte ? Výsledky vytlačia výrobcovia na etiketu a tak sa to ďalej deklaruje až do smrti produktu. Lenže obsahové látky potravín sa s časom stále menia, čo závisí nielen od spôsobu kultivácie, od počasia, od chorôb, zdrojov a ošetrovania poľnohospodárskych surovín i od ich pôvodu kde boli pestované (ovocie, zelenina, mlieko, mäso, atd.). Keď boli kedysi ryby z mora a divina ešte čisté, prírodné,dnes sa už srny pasú na poliach kde také krmivo má rovnaký základ a pôvod ako krmivo pre domáce zvieratá. Ryby sa chovajú, síce, v morskej vode,ale sú dokrmované sójovou múčkou a inými doplnkami, okrem toho vo vodách, moriach plávajú plasty a iné odpadky, ktoré tam priemysel zanáša. Takže – deklarácie o potravinách a ich skutočný obsah v momente, keď ich konzumujeme (uvarené, udusené, niekoľkokrát zohrievané…) nie sú totožné s tým, čo nesú na etiketách a možno už nemajú skoro žiadnu výživnú hodnotu!

Tým chcete povedať, že málo ľudí si dnes uvedomuje, že všetko, čo sa v priemysle vyrobí sa musí jedného dňa aj skonzumovať a recyklovať?...

Potrebná a funkčná otázka, postreh. Inak sa odpad hromadí a všetko čo vyhodíme sa neskôr do nás v nejakej forme vráti. Mám na mysli to, čo nie je prírodou prijaté, rozložené, alebo zúžitkované. Hybnou pákou pokrokovo, progresívne zmýšľajúceho človeka musí byť nie ziskuchtivosť, ale zodpovednosť za svoje produkty a ich možnosť pretvorenia, alebo znovuzačlenenia do prírody! Iba takto stanovíme a zvládneme potrebnú prírodnú rovnováhu medzi človekom a prostredím, a zdravie prevládne choroby. Pred 60 timi rokmi sme na dedinách nepoznali odpad a odvoz smetí a odpadkov, zbierali sme iba papier a staré železo. « Zero waste » , čo v preklade do slovenčiny znamená -žiaden odpad - je možný!

Pán doktor, nadhodili ste, že ide o problém veľmi široký a naliehavý k riešeniu. On potrebuje mnohé analyzovať, spoznávať príčinu diagnóz a tie diagnózy spoločnosti liečiť. Prijmete našu ponuku, vytvoriť z tohto rozhovoru dlhšiu debatu s viacerými konkrétnejšími zastaveniami, ktoré sú sprievodnými míľnikmi nášho života ? Bežný človek si také hovory musí dať hlavou prejsť, zamýšľať sa nad tým a potom sa prikloniť či neprikloniť k riešeniam. Čo vy na to?

Keď sa ide rýchlejšie ako náš Anjel strážny dokáže nad nami letiet’, tak stratíme obozretnost’, zanedbáme intuíciu a staneme sa obet’ou nástrah « moderného » života. Globalizácia nám otvorila možnosti k novým horizontom, ale trvala iba niekoľko sekúnd a pri prvej skúške zlyhala. Veľké upozornenie! Tribalizácia sa už nejakú dobu snažila vojst’ do podvedomia ľudí, ale až dnešné problémy nás uzemnili k vedomiu, že pre nás je dôležitejšie s niekým žit’ v okruhu našich rodín a známych v známej oblasti, kde sme niekým, ktorí dobre poznajú nás a my dobre poznáme ich a máme istotu života prostredníctvom zdravia nášho i našich budúcich pokolení.

Naša taká filosofia našla uplatnenie. Pokrokom vo výžive cestou spät’ k pôvodu, teda k darom a poslaniu i postaveniu prírody a tým aj k sebe samému. Dnes môžem povedat’, že musí nám ísť nielen o pokrok vo výžive, ale i v živote obecne.

A preto ma táto téma zaujala. Rád strávim s vami toľko času, koľko budete na vami vedený rozhovor potrebovat’.

Záverečná poznámka pre čitateľov: Ďalší diel nášho rozhovoru bedeme prinášať prostredníctvom internetového magazínu Športlandia.sk každú stredu v rubrike Zdravie a relax, v podskupine Svet, Slovensko, prevencia. Prajeme zaujímavé čítanie s porozumením a možnosťou uplatnenia východísk z prečítaného v samotnej praxi.

Jozef Mazár

Popis k titulnej fotografii:
Živú debatu s doktorom Antonom Korgom sme mali o našich životoch, ale i životoch našich predchodcov už počas prvého osobného stretnutia v máji 2019. O jeho prvú fotografiu pre internetový magazín Športlandia.sk sa zaslúžil mladý fotograf Samo Telúch. Nuž, z dôvodu návratov k spomienkam sme sa rozhodli túto fotografiu ako úvodnú v seriálovo vedenom rozhovore z pána Korga uverejniť na stránke Športlandia.sk znova.

JSN Megazine is designed by JoomlaShine.com